Srebrny jubileusz świętują w tym roku Warsztaty Terapii Zajęciowej „Razem” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pierwszych 20 uczestników zajęć rozpoczęło spotkania w sierpniu 1993 roku.
Wówczas do ich dyspozycji były cztery pracownie. Obecnie, jak informuje kierownik WZT Anna Kolasa, 55 podopiecznych ma do dyspozycji 11 pracowni, wśród nich tkacką, hafciarską, gospodarstwa domowego czy komputerową. Głównym celem prowadzenia zajęć WTZ jest przysposobienie do samodzielnego życia i pracy. Jednak, zdaniem Anny Kolasy, rynek pracy nie jest dostosowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych.
WTZ Razem w ubiegłym roku borykał się z trudnościami lokalowymi. Dotychczas użytkował część budynku w Szkole Podstawowej nr 10 na osiedlu Gutwin. Po reformie edukacji potrzebne były kolejne sale lekcyjne dla siódmej i ósmej klasy. Warsztaty musiały zmienić miejsce, zaproponowano im piętro w dawnym akademiku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości przy ulicy Samsonowicza. Ale na ten budynek nie zgodzili się rodzice, tłumacząc sprzeciw znaczną odległością od centrum miasta. Obecnie więc warsztaty zostały przeniesione na osiedle Pułanki, do budynku dawnego żłobka.
Wśród uczestników zajęć jest Daniel Bielecki. Jego pasją jest motoryzacja i judo. Dziś zdobył złoty medal na Świętokrzyskim Turnieju Judo Olimpiad Specjalnych. Jak mówi – trenuje, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie. Jego mama zaznacza, że syn dobrze się czuje na zajęciach prowadzonych przez WTZ, chętnie uczestniczy w pracach, ma swoje ulubione zajęcia. Przykładem łączenia zainteresowań jest haft przedstawiający samochód, który Daniel wykonał podczas zajęć.
Większość uczestników WTZ Razem, to mieszkańcy Ostrowca, ale kilka osób dojeżdża z terenu powiatu. Największym marzeniem jest rozbudowa lokalu, aby można było wprowadzić dodatkowe zajęcia, np. z ogrodnictwa.