W Kielcach, Skarżysku-Kamiennej i Wiślicy można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki wirusa HCV. Jest to jeden z kilku drobnoustrojów, które po zakażeniu powodują uszkodzenie wątroby, prowadząc do jej marskości, a nawet raka.
Jak informuje profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych – choroba przez kilkadziesiąt lat potrafi rozwijać się bez wyraźnych objawów, dlatego warto wykonywać badania profilaktyczne. Profesor dodaje, że badanie, przy niektórych stosowanych obecnie technikach, polega na pobraniu zaledwie kropli krwi, a wynik znany będzie w ciągu kilkunastu minut.
– Wynik wstępny da odpowiedź, czy w przeszłości mieliśmy kontakt z wirusem. To nie oznacza, że jesteśmy zakażeni, ponieważ nasz organizm mógł to zakażenie zwalczyć. Jeżeli jednak okaże się, że mieliśmy kontakt z wirusem, wówczas placówka, w której wykonaliśmy badanie wstępne skieruje nas do specjalisty, który doprecyzuje, czy jesteśmy zakażeni aktywnie, czy jest to historia, o której możemy zapomnieć – wyjaśnia profesor Robert Flisiak.
Z bezpłatnych badań profilaktycznych powinny skorzystać zwłaszcza osoby, które w przeszłości miały częsty kontakt z placówkami opieki zdrowotnej oraz osoby, które dożylnie zażywały narkotyki. Jak dodaje profesor Robert Flisiak, obecnie terapia trwa krótko i jest w 100 procentach efektywna.
– Terapia jest krótka, trwa około 2-3 miesięcy. Nie ma żadnych skutków ubocznych. Pacjent nie odczuwa, że jest leczony, ponieważ terapia polega na przyjmowaniu maksymalnie dwa razy dziennie tabletek – dodaje profesor Flisiak.
Z bezpłatnych badań można skorzystać w Kielcach przy ulicy Kościuszki 25E, Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Klonowej 11, a w Wiślicy przy Batalionów Chłopskich 64.
Szacuje się, że około 150 tysięcy Polaków może być zakażonych wirusem HCV, a aż 95 procent z nich nie wie o swojej chorobie.