100 dębów zostało posadzonych na terenie Starachowic w ramach wspólnego projektu Nadleśnictwa Starachowice i Urzędu Miasta. Na Placu pod Skałkami powstała też ścieżka edukacyjna „Droga do Wolności 1795-1918”. Koncepcja plansz została oparta na obrazach, które znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Informacje odnoszą się do najważniejszych wydarzeń z okresu zaborów.
Całość opracował Adam Brzeziński, historyk, regionalista i prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic. Na ścieżce ustawiona została także ławeczka żołnierza „Ponurego”, porucznika Zdzisława Rachtana ps. „Halny”. W czerwcu stanie tam również pomnik kolejnych żołnierzy AK, Mariana Świderskiego „Dzika” i Edmunda Rachtana „Kaktusa”.
Jako pierwsi, ścieżką edukacyjną przeszli uczniowie Szkoły Podstawowej numer 12. Zdaniem Tomasza Wójcika, nauczyciela historii w placówce, sposób nabywania wiedzy poza murami szkoły jest dla uczniów dużo bardziej atrakcyjny. Sama ścieżka powinna zainteresować również dorosłych mieszkańców miasta.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Starachowice Ryszard Bis podkreślił dużą rolę takich miejsc w budowaniu patriotyzmu. Przypomniał też symbolikę dębu drzewa długowiecznego. Właśnie to drzewo zostało wybrane, aby przypominać o twórcach niepodległego kraju.
Zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotr Kasprzak zaznaczył, że idea sadzenia dębów wolności to hołd złożony tym, którzy walczyli o wolność.