Przybędzie zabytków w regionie świętokrzyskim. – Do rejestru zostaną wpisane Park Zdrojowy w Solcu-Zdroju i jego otoczenie, zespół kościoła parafialnego i cmentarza w Bałtowie oraz pozostałości ogrodu przy zamku Krzyżtopór – poinformowała Anna Żak Stobiecka wojewódzki konserwator zabytków.
Park w Solcu-Zdroju powstał pod koniec XIX wieku. Barbara Simon, która przygotowywała monografie tej miejscowości informuje, że pierwotnie park nazywano cienistym ogrodem spacerowym. Był on wysadzany topolami włoskimi, później kasztanowcami. Na początku miał powierzchnie dwóch hektarów. Obecnie jest on trzy razy większy, a podziwiać w nim można niespotykane gatunki drzew między innymi kłęk kanadyjski, magnolia, platan oraz stare nasadzenia lipy szerokolistnej.
Te wszystkie walory mają zostać zabezpieczone wpisem do rejestru zabytków. Jednak, jak przekonuje Anna Żak Stobiecka, na tym nie koniec. Kolejnym etapem będzie wpisanie do rejestru zabytków otoczenia parku. To ma chronić przestrzeń przed przypadkową zabudową.
Anna Żak Stobiecka poinformowała, że aktualnie uzupełniany jest też wpis ruin zamku Krzyżtopór. Pierwotny pomijał bowiem relikty ogrodu.
– Mamy już analizę i wiemy, jak ten ogród wyglądał. Musimy chronić także teren wokół zamku. Pamiętajmy, że zamek w Ujeździe znajduje się na liście Pomników Historii. Moim obowiązkiem jest chronić to przedpole – dodaje wojewódzki konserwator zabytków.
Nowe zabytki zyska także Bałtów. Do rejestru zostaną wpisane: Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Bolesnej oraz cmentarz przykościelny. Parafia w Bałtowie powstała przed 1326. Pierwotny drewniany kościół spłonął w 1645. Na tym miejscu prawdopodobnie znajduje się obecnie kaplica pałacowa. Obecny kościół pw. Matki Bożej Bolesnej powstał w końcu XVII w., jest to najstarsza część dzisiejszej świątyni. Na początku XX wieku kościół został znacznie rozbudowany. Jak informuje Mieczysław Siepietowski regionalista z Bałtowa kryje on w sobie wiele wyjątkowych pamiątek między innymi malowidła wykonywane przez ucznia Jana Matejki.
Odrębnym wpisem została objęta kaplica Druckich-Lubeckich z XIX w. znajdująca się na cmentarzu parafialnym. Obecnie prowadzone są w niej prace konserwatorskie.