Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz zespół staromiejski w Wiślicy – to kolejne miejsca z regionu, które znajdą się na liście Pomników Historii. Uroczystego wpisu dokona 10 grudnia w Warszawie prezydent Andrzej Duda.
Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 91 zabytkom. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju.
Poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że wpisanie kolejnych miejsc z naszego regionu na tę prestiżową listę jest wyrazem dbałości państwa o dobro narodowe.
– To nie tylko prestiż, ale również dodatkowe możliwości zabiegania o środki finansowe, by chronić to dziedzictwo kulturowe, które nie tylko w tych obiektach drzemie, ale także emanuje na zewnątrz. Te miejsca będą chronione w najwyższym stopniu, będą wspierane przez państwo. Cieszę się, że po tylu latach niemożności udaje się wpisywać na listę kolejne obiekty z naszego regionu – stwierdził Krzysztof Lipiec.
Parlamentarzysta wyjaśnił, że w przypadku Wiślicy szczególną ochroną objętych zostanie klika budynków. Pomnikiem historii stanie się zespół architektoniczny starego miasta. Z całą pewnością będą tam dwa najbardziej istotne obiekty, czyli Kolegiata Wiślicka i Dom Długosza, a także Plac Solny i jego otoczenie – dodał poseł.
Do elitarnego grona Pomników Historii z naszego regionu należą pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Świętym Krzyżu, historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu, Kopalnie Krzemienia w Krzemionkach, a także Zespół Opactwa Cystersów w Wąchocku oraz dawny Pałac Biskupów i bazylika katedralna w Kielcach.