Od nowego roku mieszkańcy miasta i gminy Jędrzejów zapłacą prawdopodobnie dwa razy więcej za odbiór odpadów.
– Magistrat ogłosił przetarg dla firm zajmujących się wywozem śmieci. Okazało się, że najniższa oferta, jaka wpłynęła do urzędu miejskiego opiewała na prawie 6,5 miliona złotych, co stanowi ponad dwukrotność obecnie obowiązującej – informuje Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.
Jak mówi, obecnie mieszkańcy gminy za odbiór odpadów płacą mało. W przypadku odpadów segregowanych 4 złote od osoby miesięcznie, a za odpady zmieszane 11 złotych.
– Szykuje się ponad dwukrotna podwyżka, ponieważ system ma się samofinansować i gmina nie będzie mogła dopłacić do nowych, wyższych cen. W przypadku odpadów segregowanych stawka może wynieść nawet ponad 11 złotych od osoby – mówi Marcin Piszczek.
Zdaniem burmistrza dotychczasowe ceny za odbiór odpadów w porównaniu z innymi miastami były niedoszacowane. Te obecnie zaproponowane przez firmy, które zgłosiły się do przetargu, są urealnieniem kosztów – dodaje Marcin Piszczek.
– Patrząc w skali kraju na koszty transportu, pracownicze, czy składowania odpadów na wysypiskach dotychczas mieliśmy bardzo dobre stawki – mówi burmistrz.
Dziś trudno odpowiedzieć, czy przetarg zostanie unieważniony i ponownie ogłoszony, ponieważ jest niebezpieczeństwo, że kolejny może okazać się jeszcze mniej korzystny dla mieszkańców i oferty będą jeszcze wyższe – mówi burmistrz Piszczek.
Dodaje, że obecnie pracownicy jędrzejowskiego magistratu będą analizowali oferty, które wpłynęły do przetargu pod kątem zgodności ze specyfikacją i kompletności dokumentów.
Do przetargu na odbiór odpadów zgłosiły się trzy firmy. Najniższą ofertę na kwotę 6 milionów 432 tysięcy złotych złożyła firma Polter z Jędrzejowa. 8 milionów 640 tysięcy złotych zaproponowała spółka Eneris Surowce SA z Kielc. Najdroższa była oferta sędziszowskiej firmy Tamax – 10 milionów 56 tysięcy złotych.
W gminie Jędrzejów, zgodnie z ustawą o utrzymywaniu czystości i porządku, obowiązuje system segregacji odpadów. Od samego początku, czyli od 2013 roku, śmieci składane są w 5 frakcjach.