Szkolnictwo zawodowe ma być lepsze, bardziej skuteczne i prestiżowe, by absolwenci szkół mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Wyższa będzie także subwencja oświatowa na kształcenie branżowe. Umożliwią to zmiany w ustawie „Prawo oświatowe”, której nowelizację przyjął sejm.
Jak powiedział na naszej antenie Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty – współpraca szkół branżowych i pracodawców jest konieczna, by zaspokoić potrzeby lokalnego rynku pracy.
– Jeśli dyrektor szkoły zawodowej będzie chciał wprowadzić nowy kierunek nauczania, musi mieć oprócz zgody kuratora podpisaną także umowę z pracodawcą na prowadzenie klasy patronackiej, w której firma będzie gwarantowała uczniom zatrudnienie po ukończeniu szkoły – podkreślił kurator.
Kazimierz Mądzik dodał, że pracodawcy coraz chętniej współpracują z placówkami oświatowymi, chcą bowiem mieć wpływ na realizowany w szkołach program nauczania, dzięki któremu wprowadzane będą przedmioty zapewniające uczniom dobre przygotowanie do pracy w ich przedsiębiorstwie. W kształceniu dualnym część praktyczna będzie prowadzona u pracodawcy – zaznaczył gość Radia Kielce.
Zgodnie z nowelizacją ustawy oświatowej – minister edukacji zapewnia uczniom staże u pracodawców.
– Są one przeznaczone szczególnie dla uczniów technikum, którzy nie mają zbyt dużo zajęć praktycznych. Pracodawcy będą mogli koszty stażu uczniowskiego, wynagrodzenia dla ucznia za jego pracę w firmie odliczyć od dochodu. Jest to konkretna zachęta finansowa dla obu stron – powiedział.
Kazimierz Mądzik podkreślił, że szkolnictwo zawodowe nie zamyka uczniom drogi do kształcenia wyższego, a jego zaletą jest możliwość szybszego usamodzielnienia się. Dodał, że istotną rolę w procesie pobierania nauki mają doradcy zawodowi, którzy pomagają uczniom w wyborze kierunku kształcenia.