Narodowy Bank Polski z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości wprowadził do obiegu unikatowe monety. Po raz pierwszy w historii NPB mają one kształt złotej i srebrnej kuli. Krzysztof Szczerba, zastępca dyrektora oddziału okręgowego NBP w Kielcach informuje, że moneta złota o nominale 2018 złotych została wydana w ilości stu sztuk.
Z kolei srebrna o nominale 100 złotych została wyprodukowana w ilości 1918 sztuk.
– Monety są bardzo okazałe i ciężkie. Ważą po 7 uncji, czyli ponad 217 gram. Na awersie można zobaczyć godło, napis „Rzeczpospolita Polska”, gałązki i liście laurowe oraz fragment hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – mówi Krzysztof Szczerba. Złota moneta kosztowała 54 tysiące złotych, a srebrna 2 tysiące 400 złotych.
NBP wyemitował także płaską złotą monetę o nominale 1 zł, która kosztowała 13 tys. zł.
– Jej wygląd jest taki sam jak złotówek używanych powszechnie. Ta moneta wykonana jest ze szczerego złota i waży ponad 62 gramy, a zwykła złotówka 5 gram. Wyemitowaliśmy tysiąc sztuk tych okolicznościowych egzemplarzy – dodaje rozmówca Radia Kielce. Wszystkie znalazły swoich nabywców.
NBP emisję kolekcjonerskich monet z okazji stulecia odzyskania niepodległości rozpoczął już w 2015 roku. Wtedy ukazała się pierwsza moneta z jubileuszowej serii z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Następnie do obiegu trafiły kolekcjonerskie egzemplarze z wizerunkiem Józefa Hallera, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.
NBP w tym roku wydał także okolicznościową „pięciozłotówkę” z napisem „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Symboliczne jest to, że wyemitowano ponad 38 milionów egzemplarzy, po to, aby każdy Polak mógł taką monetę nabyć.