Po brzegi wypełniła się sala Filharmonii Świętokrzyskiej podczas niezwykłego koncertu „…a Polska tylko jedna”. Ze sceny zabrzmiało jedenaście utworów. Były to słowa wierszy międzywojennych polskich poetów, związane z Ojczyzną, wojną i walką o niepodległość.
Wśród nich znalazły się m. in. „Żołnierskie słowo” z 1919 roku i „Znak Krzyża” z 1922 roku autorstwa Eugeniusza Małaczewskiego, a także „List do Matki” nieznanego autora, napisany na podstawie korespondencji z frontu I wojny światowej.
Koncert zakończył utwór „Polsko nasza” do słów kieleckiej poetki Jadwigi Koczanowskiej. Jak powiedział prof. Janusz Król, który przygotował do prezentacji chór Filharmonii Świętokrzyskiej, do tych wierszy została specjalnie napisana muzyka. Jej autorem jest Paweł Łukowiec. To pierwsza muzyczna adaptacja tych tekstów, napisana na duży aparat wykonawczy: chóry, solistów i orkiestrę.
– Paweł Łukowiec starał się przez swoją muzykę podkreślić to, co jest w tym święcie najpiękniejsze, ujmując teksty historycznie od momentu odzyskania niepodległości, aż do końcowego psalmu pochwalnego, mówiącego o tym, że Polska to nasza Ojczyzna, bardzo nam tu dobrze i będziemy robić wszystko, by było tu tak, jak marzymy – powiedział prof. Janusz Król.
Na scenie wystąpiło dwoje solistów: Renata Drozd i Arnold Kłymkiw w towarzystwie chórów Filharmonii Świętokrzyskiej i Instytutu Edukacji Muzycznej UJK. Ponadto, orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali odegrała tryptyk symfoniczny „Odwieczne Pieśni”: „Pieśń o Wiekuistej tęsknocie”, „Pieśń o miłości i śmierci” oraz „Pieśń o wszechświecie” Mieczysława Karłowicza.
Dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca Elżbieta Pańtak przyznaje, że koncert był dla niej wzruszający.
– Zawsze na koncercie zastanawiam się, czy to byłby dobry utwór do zrobienia choreografii, przedstawienia go tańcem. To byłby poemat bardzo wymagający, ale piękny i wzniosły. Jestem bardzo wzruszona – dodała Elżbieta Pańtak.
Koncert „…a Polska tylko jedna” został zorganizowany przez Urząd Miasta Kielce i jest elementem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.