Około 50 osób bierze udział w rajdzie „Legionowym szlakiem przez Kielce – okiem geologa”. Patriotyczny spacer nawiązuje do wydarzeń z lat 1914-18, związanymi z wejściem do Kielc I kompanii kadrowej. Pojawiło się też wspomnienie 1 listopada 1918 roku, kiedy Kielce stały się niepodległym miastem.
– Pierwszym punktem dla spacerowiczów był plac i Pomnik Niepodległości przy dworcu PKP, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego – mówi prowadzący spacer Tomasz Ossowski, historyk, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2105 w Kielcach.
– To tutaj padły w 1914 roku pierwsze strzały, kiedy legioniści Józefa Piłsudskiego zetknęli się z patrolem carskim. Z kolei przy hotelu Bristol 12 sierpnia 1914 roku, 13 ułanów stoczyło pierwszą bitwę z kozakami. Obowiązkowym punktem rajdu był Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie znajdował się sztab Kompanii Kadrowej. To szczególne miejsce, bo w 1938 roku zostało tam utworzone sanktuarium marszałka Józefa Piłsudskiego. Spacer zakończy się zwiedzaniem tego miejsca oraz wystawy Biel Czerwień Braterstwo, prezentowanej w Muzeum Narodowym – powiedział Tomasz Ossowski.
Tomasz Ossowski podkreśla, że w Kielcach jest wiele miejsc związanych z niepodległością. Nie wszystkie z nich są powszechnie znane, czego przykładem jest kapliczka przy ul. Krakowskiej, gdzie składano raport tuż przed wkroczeniem I Kompanii Kadrowej.
W spacerze biorą udział nie tylko kielczanie. Pani Ula i pan Aleksander przyjechali z Łodzi. Co roku 11 listopada zwiedzają inną część kraju. Tym razem postanowili poznać lepiej Kielce. W rozmowie z Radiem Kielce przyznali, że znaleźli wcześniej informację o tym, że w tym czasie będzie się odbywał spacer po mieście z przewodnikami i postanowili się zapisać. Pan Aleksander w nawiązaniu do Święta Niepodległości już dziś przypiął do kurtki kotylion. Wspomina, że wiedział o przejściu „Kadrówki” przez Jędrzejów, a dziś chciał poznać kielecki wątek historii tamtych lat.
Rajd po Kielcach w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowało miasto Kielce, Geopark Kielce, Geopark Świętokrzyski, PTTK i Jednostka Kielecka Związku Strzeleckiego „Strzelec”.