Zdjęcia wykonane w okresie walk o niepodległość można oglądać w stolicy województwa świętokrzyskiego. W Muzeum Historii Kielc otwarto wystawę „Album Legionów”. W zbiorach instytucji znajduje się album fotograficzny z okresu walk Legionów Polskich na Wołyniu w latach 1915-1916.
Fotografie wykonał prawdopodobnie jeden autor, do dzisiaj nieznany. Zdjęcia dokumentują walki pozycyjne legionów na Wołyniu, są także pojedyncze i grupowe fotografie legionistów, mogił poległych, sceny z frontowego życia żołnierzy – głównie 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Pułk stacjonował w Kielcach w latach 1922 - 1939.
Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc mówi, że wystawa jest wyjątkiem wśród ekspozycji dotyczących I wojny światowej, które były prezentowane dotychczas w Kielcach.
– Wyjątkiem, dlatego, że prezentujemy tutaj około 20 fotografii z albumu, który był przechowywany w zbiorach rodzinnych. To album, który jest trochę anonimowy, jednak został odnaleziony i udało nam się go zakupić w 2013 roku – mówi Jan Główka.
Album przez wiele lat był przechowywany we wsi Świerże nad Bugiem. Został odnaleziony przez właściciela posesji Józefa Niemczuka, a program o nim zrealizował dziennikarz TVP Adam Sikorski. Album w 2013 roku zakupiło Muzeum Historii Kielc. Pracownicy zidentyfikowali część osób i wydarzeń ze zdjęć. To m. in. dowódca 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich płk. Bolesław Roja oraz kapelan Legionów Polskich biskup Władysław Bandurski. Na zdjęciach uwieczniono też budowę i funkcjonowanie tzw. Osiedla Rojowego pod Optową i Osiedla Legionowo oraz zniszczenia wojenne.
– Na zdjęciach mamy scenki rodzajowe, różne interesujące wydarzenia z życia obozowego przedstawiające żołnierzy 4 pułku. To chyba jest siłą tych zdjęć, że to nie są fotografie pozowane. To swoisty reportaż, który dotyczy tego, co nas w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości najbardziej interesuje. Poznajemy ludzi, bez których nie byłoby roku 1918 – mówi Jan Główka.
Wystawa została przygotowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ekspozycji można oglądać 18 fotografii, które przeszły cyfrową rekonstrukcję. W jednej z sal znajdują się także eksponaty związane z I wojną światową.