Kielce przygotowują się do wojewódzkich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczną się w sobotę, o godzinie 13:00 piknikiem „Służymy Niepodległej” na placu Wolności – informuje pułkownik Paweł Chabielski, dowódca garnizonu Kielce.
Będzie można zobaczyć sprzęt jakim dysponują żołnierze z Bukówki. Do Kielc przyjadą także miedzy innymi dwa opancerzone transportery kołowe „Rosomak” i hummery. Chętni zobaczą sprzęt wspinaczkowy czy robota saperskiego.
– Będzie można usłyszeć koncert wojskowej orkiestry z Dęblina oraz Krasocina. Żołnierze z Centrum zaprezentują także pokazy walki wręcz. O 16:00 wszyscy zaśpiewamy pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, a o 17:30 rozpoczniemy capstrzyk – mówi pułkownik Paweł Chabielski.
Ponadto żołnierze będą częstować zgromadzonych wojskową grochówką. Zorganizowana zostanie także akcja honorowego krwiodawstwa.
Natomiast niedzielne uroczystości rozpocznie złożenie wieńca przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie o godzinie 11:00 w kieleckiej katedrze rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny – informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
– Będziemy dziękować za niepodległość, ale także modlić się o przyszłość naszej Ojczyzny. Tuż po mszy, o godzinie 12:00 włączymy się w ogólnopolską akcję odśpiewania hymnu dla niepodległej. Tym wydarzeniem rozpoczną się oficjalne uroczystości – mówi wojewoda.
Uczestnicy przeniosą się na Plac Wolności. Zostaną odsłonięte wieńce z brązu przy pomniku Józefa Piłsudskiego oraz wręczone odznaczenia państwowe. Zaplanowano także przemówienia. Później odbędzie się między innymi rekonstrukcja historyczna i wieczorem pokaz laserowy.
W obchody święta niepodległości włącza się także straż pożarna, która pokaże najnowocześniejszy sprzęt ratowniczy i przygotuje pokazy dynamiczne. Z kolei straż graniczna zaprezentuje pojazd, który jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia wykorzystywane przy kontrolach cudzoziemców.
Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej informuje, że w uroczystości włączy się najmłodsza kielecka jednostka wojskowa, czyli brygada Obrony Terytorialnej.
– Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby w szczególny sposób uczcić tę datę poprzez wstąpienie do wojska. Będzie taka możliwość, podczas obchodów 10 i 11 listopada – informuje pułkownik Artur Barański.
Wojciech Lubawski, prezydent Kielc mówi, że od piątku samochody nie będą mogły parkować na Placu Wolności.
– Musimy przygotować się do tego święta. Organizacyjnie na pewno poradzimy sobie z tym wyzwaniem. Wszystkie służby dostały odpowiednie zadania i każdy z nich się wywiąże – dodaje prezydent Kielc.
Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że tylko wspólne świętowanie ma sens.
– Odbudowanie wspólnoty narodowej, we wspólnym, radosnym świętowaniu. Dziękuję, że w tym roku uroczystości są wyjątkowo rozbudowane i atrakcyjne – zaznacza parlamentarzysta.
Na uroczystości 11 listopada Urząd Wojewódzki zaprosił wszystkich stulatków z terenu województwa. W województwie świętokrzyskim mieszka 59 osób, które urodziły się w 1918 roku. Każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł także dokonać wpisu do pamiątkowej księgi przygotowanej na tę okoliczność.