W Kielcach powstanie Centrum Kształcenia Praktycznego. To miejsce, w którym uczniowie zdobywać będą konkretne umiejętności przygotowujący ich do zawodu. Nowoczesne budynki z kilkudziesięcioma pracowniami technicznymi powstaną przy ulicy Łódzkiej w pobliżu Kieleckiego Parku Technologicznego.
Inwestycja będzie kosztować ponad 50 milionów złotych. W ratuszu prezydent Kielc zawarł umowę z przedstawicielami firmy Anna Bud, która wybuduje ośrodek.
Dominik Kraska, dyrektor Centrum mówi, że specjalizacje których będzie można nauczyć się wybrano na podstawie badań lokalnego rynku pracy i potrzeb przedsiębiorców. W ośrodku będzie można zdobyć praktyczne umiejętności z zakresu mechaniki i informatyki oraz zawodów związanych z przemysłem metalowym.
– Centrum to nie tylko praktyczna nauka zawodów, ale także współpraca z firmami z regionu. To między innymi NSK Bearings, SHL Productions czy KH-Kipper, czyli duże zakłady, które mają konkretne plany związane z zatrudnieniem osób. Te firmy wiedzą już teraz kogo będą potrzebować za dwa, trzy lata, ponieważ mają określone cykle produkcyjne. Chcemy ściśle współpracować z takimi firmami i zakończyć ten etap, kiedy absolwenci szkół byli wypuszczani na rynek bez potrzebnych umiejętności. Stawiamy na zupełnie nową jakość kształcenia – powiedział Dominik Kraska
Docelowo w wielofunkcyjnym budynku powstaną 33 pracownie warsztatowe, sala konferencyjna dla 200 uczniów, biblioteka, pracownie techniczne oraz 12 sal dydaktycznych. Zdaniem Dominika Kraski kieleckie Centrum będzie wyjątkowe w skali kraju.
– Zwiedziłem kilkanaście takich ośrodków w Polsce. Nikt nie ma obiektu, który by powstał zupełnie od nowa. Kiedy pokazywaliśmy, jak ma wyglądać nasz obiekt wszyscy nam zazdrościli. Kielecki CKP będzie umożliwiał zupełni inne warunki do kształcenia ludzi – dodaje Dominik Kraska.
Zdaniem Wojciecha Lubawskiego, Centrum Kształcenia Praktycznego należy do najważniejszych inwestycji realizowanych przez miasto. Dodaje, że firmy z naszego miasta i regionu czekają na powstanie tego ośrodka, ponieważ wiedzą, że dzięki niemu na rynku pracy pojawią się wykwalifikowani pracownicy. Absolwentami będą fachowcami w branżach, na których opiera się świętokrzyska gospodarka.
Pierwsi uczniowie mają rozpocząć zajęcia w drugim semestrze 2020 roku. Ze szkoleń będą mogli skorzystać wszyscy uczniowie szkół zawodowych oraz osoby powyżej osiemnastego roku życia, które będą chciały przygotować się do nowego zawodu.