Będzie można obejrzeć część zabytków archeologicznych, które przez kilkadziesiąt lat leżały na strychu poprzedniej siedziby Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji Zabytków przy ulicy Zamkowej w Kielcach. Po wizycie inspektorów kieleckiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli, artefakty zostały przekazane na przechowanie do kilku muzeów i instytucji kultury. O sprawie Radio Kielce informowało na początku października.
Najwięcej obiektów trafiło do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak mówi Ewa Działowska pełniąca obowiązki dyrektora muzeum – wśród przekazanych zabytków jest wiele ciekawych przedmiotów.
– Zabytki obecnie są opracowywane przez pracowników muzeów i gdy to się skończy będziemy mogli udostępnić je na wystawie. Jest tam dużo ciekawej ceramiki, broni, część zabytków pochodzi z odkopanego cmentarzyska z czasów rzymskich. A co najważniejsze, znaleziono je w okolicach Ostrowca – opowiada Ewa Działowska. Wystawę będzie można obejrzeć prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.
Część zbiorów ze strychu Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji Zabytków trafiło też do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Tam też jest kilka ciekawych artefaktów, na przykład miecze z okresu średniowiecza, ale – jak mówi Dominik Płaza, muzeum nie planuje wystawy tych zabytków.
– Do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu trafiło kilkadziesiąt pudeł z zabytkami znalezionymi w okolicach Kielc, na przykład w Chęcinach. I właśnie w miejscowościach, obok których zostały znalezione powinny być pokazywane. My na razie je przechowujemy, umowę w tej sprawie mamy podpisaną do końca roku – tłumaczy Dominik Płaza.
Zabytki z Kielc trafiły też m.in. do Muzeum Okręgowego w Pińczowie. Część artefaktów znajduje się ciągle u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.