Nauka w kontakcie z naturą, ale z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii – do takiej wizji przyszłości przekonują organizatorzy kieleckiego Festiwalu Kreatywnej i Aktywnej Edukacji. W Wojewódzkim Domu Kultury i Bibliotece Wojewódzkiej organizowane są dziś otwarte warsztaty, prezentacje, przedstawienia i zajęcia skierowane do rodzin i dzieci z regionu.
Zdzisław Ratajek, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Dialogu Edukacyjnego przekonuje, że najnowsze zdobycze technologii, takie jak wszechobecne smartfony używane przez coraz młodszych uczniów, powinny stać się integralną częścią procesu edukacyjnego. Przyznaje, że problemem w rozwoju dzieci, zwłaszcza w okresie wczesnoszkolnym, jest ograniczony dostęp do przyrody i świata zewnętrznego. Zaznacza przy tym, że rozwiązaniem tego problemu jest połączenie aktywnej edukacji, takiej jak zajęć prowadzonych na świeżym powietrzu z inteligentnymi technologiami, przy wykorzystaniu powszechnego dostępu do Internetu.
Jak przekonuje Łukasz Wagner z Parku Mikrokosmos, kluczem do skutecznej edukacji młodych ludzi jest bezpośrednie zaznajamianie ich z otaczającym ich światem i pozawalanie im na własnej skórze doświadczać zjawisk, o teorii, których mówią podręczniki szkolne.
Młodzi ludzie, którzy uczestniczyli w dzisiejszych warsztatach, bardzo chwalą sobie taką formę nauki. Mają także swoje własne pomysły na usprawnienie edukacji w szkołach.
– Powinno się wprowadzić więcej zajęć prowadzonych na świeżym powietrzu. Mając kontakt z przyrodą, można dużo więcej nauczyć się o otaczającym nas świecie. Chcielibyśmy też, żeby nauczyciele zadawali mniej prac domowych, a więcej tłumaczyli. Przydałoby się również, żeby wakacje trwały 10 miesięcy – mówią.
Festiwal Kreatywnej i Aktywnej Edukacji potrwa do godziny 15:30 w Wojewódzkim Domu Kultury i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.