Dziś Polacy wybierają swoich przedstawicieli w samorządach. Lokale wyborcze otwarte są od 7.00 do 21.00.
Przy urnach każdy otrzyma komplet kart z nazwiskami kandydatów: do rady miasta i gminy – w kolorze szarym, do rady powiatu – żółtą, do sejmiku – niebieską, a na prezydenta, burmistrza lub wójta – różową. Adam Michcik, dyrektor świętokrzyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego przypomniał na naszej antenie, by wziąć dokument tożsamości. Głosują osoby dorosłe, najmłodszy wyborca musi mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu głosowania.
Aby nasz głos był ważny musimy przy nazwisku tylko jednego kandydata postawić znak „x”.
Adam Michcik zaznaczył, że każdy powinien przemyśleć swoją decyzję.
– Wyborcy, idąc na głosowanie powinni wiedzieć, który lokal wyborczy jest dla nich właściwy, mieć dowód tożsamości, na podstawie którego komisja zweryfikuje ich dane i przekaże komplet kart, a także dobrze wcześniej przemyśleć, na którego kandydata chcą głosować. Każdy ma tylko jedną szansę, by oddać głos, nie może poprawić swojej decyzji – podkreślił gość Radia Kielce.
Dodał, że karty zniszczone, czy też rozdarte nie mogą być brane pod uwagę przez komisję.
Osoby, które w dniu głosowania będą przebywać w szpitalu lub innym obwodzie odrębnym, powinny wcześniej zadbać o dopisanie swojego nazwiska do listy wyborców.
W województwie świętokrzyskim jest kilkanaście miejscowości, w których o fotel burmistrza lub wójta ubiega się tylko jedna osoba. Tam głosowanie przybiera formę plebiscytu, w którym wyborcy głosują „za” lub „przeciw” kandydatowi.
Po zakończeniu głosowania komisje obwodowe przeliczą głosy i przekażą protokoły komisjom terytorialnym. Oficjalne wyniki podaje komisarz wyborczy. Jeśli w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzyma większości poparcia, druga tura odbędzie się 4 listopada.