16 października, 40 lat temu konklawe wybrało papieżem polskiego kardynała, 58-letniego Karola Wojtyłę. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski oraz pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu, który nie był Włochem.
Budował pokój i jedność. Przywódców państw nawoływał do pokojowego rozwiązywania konfliktów. Jako pierwszy papież odwiedził świątynie żydowskie i muzułmańskie. Nazywano go „papieżem-pielgrzymem”. Odwiedził każdy kontynent, odbywając w sumie 104 podróże zagraniczne, w tym osiem do Polski. W swoim nauczaniu często zwracał się do młodych. Zapoczątkował m.in. Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył dziewięciokrotnie. Jako naukowiec, filozof i znawca człowieka, zostawił także wiele wybitnych dzieł, które wniosły ważny wkład w nauczanie Kościoła. Napisał m.in. 14 encyklik, tyle samo adhortacji i 43 listy apostolskie. Jego życie było też przykładem umiejętnego znoszenia cierpienia spowodowanego chorobą. Jego problemy zdrowotne zaczęły się po zamachu z 13 maja 1981 roku. Papież cudem przeżył. Swoje ocalenie przypisał Matce Bożej Fatimskiej. W 1992 roku ustanowił Światowy Dzień Chorego.
Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski w 1996 roku został sekretarzem Jana Pawła II. Hierarcha w archiwalnej rozmowie z Radiem Kielce mówił, że Ojciec Święty kochał swoją Ojczyznę, cenił historię i pragnął, żeby Polska była wolna. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wspomina Jana Pawła II jako człowieka bardzo zdyscyplinowanego.
– Był człowiekiem pracy, modlitwy, ale też umiał cieszyć się życiem. Znajdował czas na odpoczynek, czytanie książek, słuchanie muzyki i spacery po ogrodach lub podczas wyjazdów w góry. Był człowiekiem, od którego można się bardzo wiele uczyć – zaznaczył arcybiskup.
Arcybiskup dodał, że choć dziś tęsknimy za Janem Pawłem II, to jest on obecny wśród nas przez relikwie, świętych obcowanie, w które wierzą katolicy.
Zbigniew Branach jako młody dziennikarz pisał o Janie Pawle II od dnia wyboru polskiego kardynała na Stolicę Piotrową. Podkreśla, że Jan Paweł II odegrał w historii Polski bardzo ważną rolę. W jego ocenie pierwszym skutkiem jego wyboru oraz pielgrzymki do Ojczyzny, podczas której wołał „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi” były strajki w stoczni gdańskiej w 1980 roku. Na bramie stoczni wisiał portret papieża.
– Od tego czasu mieliśmy świadomość, że ta Solidarność i dalsze zmiany w Polsce rodzą się pod auspicjami papieża, który na strajku przecież fizycznie nie był, a jednak był – mówi Zbigniew Branach.
W 2016 roku ukazała się książka Zbigniewa Branacha pt. „Spisek stulecia”, która opisuje historię zamachu na papieża Polaka. Radiowa adaptacja ukazuje się na antenie Radia Kielce w każdą niedzielę przed godziną 8.00.
Autor podkreśla, że gdyby zamach z 13 maja 1981 roku się powiódł, to historia XX wieku skończyłaby się inaczej.
– Być może w naszym rejonie świata ten okrutny totalitarny system trwałby do dziś. Dzięki temu, że papież przeżył zamach, kontynuował swoją pasterską misję, z charyzmą mówił o pokoju, doprowadzał do spotkań przywódców państw. Wielką rolę odgrywały też jego pielgrzymki, podczas których podbudowywał ludzi moralnie – dodał Zbigniew Branach.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Jego pontyfikat trwał 26 lat i był drugim w historii, co do długości. Papież Polak został beatyfikowany przez Benedykta XVI w 2011 roku. 27 maja 2014 roku papież Franciszek go kanonizował.