„Siedem i pół wieku Koprzywnicy”- pod takim hasłem w miejscowym domu kultury odbywa się konferencja naukowa z udziałem prelegentów z kilku ośrodków naukowo-badawczych w Polsce. Głównym celem spotkania jest przedstawienie najważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na rozwój miejscowości oraz różnych aspektów życia mieszkańców.
Dr hab. Tomisław Giergiel z UMCS w Lublinie powiedział, że w trakcie przygotowań do konferencji doszło do odkrycia naukowego. Okazało się, że lokacja miasta miała miejsce w 1168, a nie rok wcześniej jak dotychczas sądzono.
Oryginalny dokument lokacyjny nie zachował się, ale ocalało bardzo dobre zdjęcie tego dokumentu z 1934 roku, z którego wiele można wyczytać. Do lokacji miasta doszło dzięki cystersom, którzy się tutaj osiedlili doprowadzając do rozwoju Koprzywnicy.
Grzegorz Sado z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przypomniał, że już 22 listopada 1918 roku w Koprzywnicy wybrano radę i wójta. Gmina wykorzystała także czas 20-lecia międzywojennego. Była jedną z najlepiej prosperujących w ówczesnym województwie kieleckim – dodał Grzegorz Sado.
Funkcjonowały tu instytucje, które współpracowały z samorządem, m. in. Polski Czerwony Krzyż, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne. Rozwijało się życie kulturalno-oświatowe – dodał Grzegorz Sado.
Podczas konferencji przedstawiono również m. in. historię miejscowych kościołów oraz przebieg działań militarnych podczas I wojny światowej w okolicach Koprzywnicy.