Mszą świętą w kościele Świętego Krzyża w Kielcach rozpoczęły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Jest to święto osób niewidomych i słabowidzących, którego celem jest zwrócenie uwagi na osoby z dysfunkcją narządu wzroku.
Marian Zakrzewski, prezes Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach przypomniał, że codziennie osoby z dysfunkcją wzroku mogą się integrować m.in. w kole PZN przy ulicy Bukowej 10 w Kielcach.
– Nasze środowisko jest bardzo aktywne. U nas w klubie osoby z dysfunkcją wzroku mogą nie tylko się integrować, ale także brać udział w warsztatach kulinarnych, krawieckich, czy komputerowych – dodał Marian Zakrzewski.
Podczas uroczystości ordynariusz Diecezji Kieleckiej, ksiądz biskup Jan Piotrowski podkreślił, że dysfunkcja wzroku nie wyklucza osób niewidomych z normalnego życia.
– Z tymi ludźmi trzeba być w różnych chwilach. Nadrzędna jest też rola państwa, które osobom niepełnosprawnym powinno ułatwiać życie, tak by mogli w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie – dodał hierarcha.
Mirosław Szymczyk, wiceprezes zarządu świętokrzyskiego Polskiego Związku Niewidomych podkreślił, że osoby niewidome, mimo swoich pewnych ograniczeń, także żyją bardzo aktywnie.
– Od kliku lat jestem osobą niewidomą, ale nie zamykam się w domu. Nam co prawda jest o wiele trudniej wykonywać różne czynności, niż osobom pełnosprawnym, ale bariery trzeba pokonywać. Biorę udział w wycieczkach krajoznawczych, spotkaniach integracyjnych, spotkaniach z lekarzami, czy ludźmi kultury. Jako osoba niewidoma bardzo często korzystam też ze sprzętu elektronicznego udźwiękowionego. To znacznie ułatwia mi życie. W tym roku sam zorganizowałem wczasy w Polsce dla 120 osób, a teraz jestem w trakcie organizowania kolejnego wypoczynku dla niepełnosprawnych. Tym razem we wrześniu przyszłego roku zamierzamy odpoczywać we Włoszech – dodał Mirosław Szymczyk.
Wojciech Czajkowski, prezes Polskiego Związku Niewidomych oddział świętokrzyski przyznał, że przestrzeń miejska jest coraz lepiej przystosowana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.
– Coraz więcej udogodnień pojawia się w mieście w zakresie infrastruktury. To chociażby wypukłe płyty chodnikowe, barierki ochronne, przejścia dla pieszych z sygnalizacją dźwiękową czy udźwiękowione tablice przy przystankach i autobusy komunikacji miejskiej – wylicza Wojciech Czajkowski.
Do koła Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach należy około 500 osób.