Ponad 30 młodzieżowych zespołów i prawie 150 młodych artystów z różnych części regionu i ościennych województw bierze udział w konkursie pieśni niepodległościowej i żołnierskiej. Wydarzenie odbywa się w Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania.
Jak mówi jej dyrektor, Andrzej Żądło, uczniowie przypominają pieśni powstałe w czasie walk o niepodległość, głównie w okresie Powstania Styczniowego i I wojny światowej.
– Misję edukacyjną realizujemy od początku powstania naszej placówki poprzez szereg wydarzeń odwołujących się do historii naszego kraju i regionu. Przedłużamy i propagujemy pamięć w sposób żywy i dynamiczny angażując w nasze przedsięwzięcia wielu mieszkańców – podkreśla Andrzej Żądło.
W konkursie pieśni niepodległościowej biorą udział m.in. uczniowie ze szkół podstawowych w Korytnicy i Chrobrzu. Młodzi artyści podkreślili, że żołnierski repertuar bardzo przypadł im do gustu. W przygotowania do konkursu włożyli wiele wolnego czasu. Teraz liczą, że ich trud i zaangażowanie zostaną docenione, choć jak zauważyli, nie sam konkurs, ale cel, który mu przyświeca jest najważniejszy. W repertuarze, który zaprezentowali znalazły się między innymi utwory „O mój rozmarynie”, „Pierwsza kadrowa” czy „Wojenko, wojenko”.
Współorganizatorem wydarzenia jest Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i podległe jej nadleśnictwa: Pińczów, Jędrzejów, Chmielnik i Kielce oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Jak mówi jego wicedyrektor, a zarazem członek jury Krystyna Wójcik-Daniluk, patriotyczne wydarzenie leśnicy zorganizowali przede wszystkim z myślą o młodzieży.
– Zależało nam, by uczniowie poznali ważny okres w historii Polski nie ucząc się jednak dat i nazwisk, tylko biorąc udział w żywej, muzycznej lekcji historii. Dla uczestników konkursu przygotowaliśmy również wystawę prezentującą rolę leśników w odzyskaniu niepodległości – dodała Krystyna Wójcik-Daniluk.
Przesłuchania konkursowe potrwają do późnego popołudnia. Wydarzenie zwieńczy plenerowy spektakl „Leśną drogą do niepodległości” w reżyserii Arkadiusza Szostaka, twórcy wielu widowisk zrealizowanych we współpracy z placówką kulturalną w Kijach. Reżyser przedsięwzięcia tłumaczy, że spektakl opowiada o rodzinie leśników z Ponidzia: ich życiu i drodze, jaką razem z innymi mieszkańcami regionu przeszli ku upragnionej wolności.
– Główny bohater wędruje ze swoim pomocnikiem po szlaku walk niepodległościowych wraz z oddziałami Józefa Piłsudskiego. Dociera aż za Warszawę, gdzie może już cieszyć się z wywalczonej niepodległości. Potem wraca do swojej leśniczówki, by kontynuować polskie tradycje – opowiada Arkadiusz Szostak.
Plenerowy spektakl „Leśną drogą do niepodległości” rozpocznie się przy Kasztelanii w Kijach o godzinie 18.15.