Spektakl na podstawie dramatu Karola Wojtyły będzie można obejrzeć na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. „Brat naszego Boga” w reżyserii aktora Artura Dziurmana opowiada o życiu św. Brata Alberta, który poświęcił się pracy z ubogimi i bezdomnymi. W główną rolę wcieli się Maciej Jackowski.
Reżyser spektaklu Artur Dziurman podkreśla, że opracowana przez niego adaptacja sceniczna przekazuje myśl przewodnią dramatu o szacunku wobec drugiego człowieka. Spektakl mówi też o miłości do drugiego człowieka i wybaczeniu. Scenografia składa się z kilku planów. Jest to ogrzewalnia zbudowana na bazie parawanów, które odsłaniają przed widzem świat żebraków, a także pracownia malarska Adama Chmielowskiego. Wyświetlane będą także sekwencje filmowe, nagrane z udziałem aktorów grających w spektaklu.
W przedstawieniu występują aktorzy Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego i Sceny Moliera z Krakowa. Artur Dziurman od 15 lat poprzez fundację i teatr Itan wprowadza niewidomych i niedowidzących na scenę teatralną. Dotąd zaangażowanych jest ponad 50 osób z województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
W spektaklu „Brat naszego Boga” wystąpi 17 aktorów, w tym 14 z dysfunkcją wzroku. Wśród nich jest Danuta Damek, która odgrywa rolę jednej z żebraczek. Aktorka przyznaje, że początki na scenie były dla niej trudne. Dodaje, że dla aktora z dysfunkcją wzroku dużym wyzwaniem jest ruch sceniczny.
– Przyjeżdżając ze spektaklem w obce miejsce, musimy zrobić próbę sytuacyjną, która pozwoli nam odnaleźć się w nowej przestrzeni. Trzeba sprawdzić schody, policzyć kroki. Osoby niewidome uczą się wykonywania ruchu na dane słowo, które pada z ust któregoś z aktorów. Ustawiają się w odpowiednim kierunku reagując na światło lub głos. To wymaga wytężonej pracy – dodaje Danuta Damek.
Spektakl „Brat naszego Boga” będzie można obejrzeć w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w czwartek, 18 października, o godzinie 19.00. Dyrektor instytucji Jarosław Machnicki podkreśla, że WDK od lat wspiera działania osób niepełnosprawnych. Przez lata WDK był Krajowym Centrum Kultury Osób Niedowidzących i Niewidomych. Poza tym w WDK działa zespół Uśmiech złożony w 100% z osób niepełnosprawnych, głownie z zespołem Downa oraz Teatr Plastyczny Sen, do którego należą osoby z dysfunkcjami słuchu i niesłyszące.
„Brat naszego Boga” w reżyserii Artura Dziurmana miał premierę w 2009 roku. Dotąd został wystawiony ok 250 razy.