Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Langiewicza w Kielcach będą mieli praktyki i zajęcia w największych hotelach w naszym województwie. Dziś Lucyna Gromiec, dyrektor szkoły, podpisała umowę w tej sprawie z Piotrem Dwurnikiem, dyrektorem Regionalnym Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
Nie ukrywa on, że hotelarze nie tylko w regionie, ale w całym kraju dużą wagę przykładają do kształcenia młodych osób, które mogłyby od razu po szkole rozpocząć pracę w branży.
– Brakuje młodych ludzi, którzy mogliby od razu po szkole rozpocząć pracę. Mówię o osobach, które są przez szkołę dobrze przygotowane i nie potrzebują kilkumiesięcznego przyuczania do pracy w naszej branży– twierdzi Piotr Dwurnik.
Lucyna Gromiec jest przekonana, że współpraca z branżą hotelarską bardzo ułatwi przygotowanie młodych ludzi do skutecznego wejścia na rynek pracy.
Dziś w szkole przy ulicy Langiewicza, Adam Jarubas marszałek województwa podpisał też umowę dotyczącą realizacji nowego projektu szkoleniowego realizowanego przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. Jak mówi Jarosław Panek, rzecznik prasowy ROT projekt obejmie 220 uczniów z dwóch placówek: Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie.
– My już kilka projektów szkoleniowych przeprowadziliśmy i wyposażyliśmy szkoły zawodowe w odpowiedni sprzęt, na przykład piece kuchenne, który nie odbiega od tych, na jakich pracuje się w restauracjach czy hotelach. W ten sposób pomogliśmy wyposażyć kuchnię „Ekonomika” przy ulicy Langiewicza w Kielcach. Teraz dzięki projektowi profesjonalną kuchnię będą mieli też uczniowie z Buska. Natomiast w szkole w Jędrzejowie powstanie pokój hotelowy, gdzie uczniowie będą w praktyczny sposób zdobywać umiejętności potrzebne w branży hotelarskiej – tłumaczy Jarosław Panek.
80 uczniów znajdzie płatne staże u świętokrzyskich pracodawców. Oprócz tego młodzi ludzie będą mogli liczyć między innymi na szkolenia barmańskie, kelnerskie oraz będą uczyli się języków obcych. Projekt zakłada też naukę podstaw negocjacji oraz savoir-vivre.
Projekt został dofinansowany ze środków unijnych, a cały jego budżet to prawie 1,8 miliona złotych.