Klasztor na Świętym Krzyżu wypięknieje, zostanie wyremontowany oraz oświetlony, a w Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich w Hucie Szklanej powstanie nowoczesny budynek przypominający tradycyjny instrument muzyczny harmonię. To efekt podpisanej w czwartek umowy między przedstawicielami ojców Oblatów, wójtem Bielin oraz przedstawicielem zarządu województwa świętokrzyskiego.
Umowa dotyczy sfinansowania projektu rewitalizacji klasztoru i rozbudowy Osady Średniowiecznej w Hucie Nowej.
Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, mówi, że na rewitalizacji skorzystają zarówno zakonnicy, jak i turyści odwiedzający sanktuarium.
– Projekt przewiduje przede wszystkim remonty w bazylice. Będzie ona na nowo oświetlona. Remont obejmuje też wnętrze klasztoru. Zostanie przywrócony ciąg komunikacyjny, który funkcjonował jeszcze za ojców benedyktynów – wymienia superior.
Rewitalizacja obejmie sanktuarium oraz remont refektarza i pomieszczeń klasztornych. Planowane jest też między innymi stworzenie pracowni komputerowej i unowocześnienie biblioteki.
Ojciec Puchała podkreśla, że projekt jest zasługą poprzedniego superiora klasztoru, ojca Zygfryda Wiechy. Sam ojciec Wiecha mówi, że projekt kończy rewitalizację tej klasztoru, która obecnie jest w rękach zakonników. Oblaci starają się przejąć zachodnie skrzydło, należące do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w którym mieszczą się wystawy przyrodnicze i historyczne.
Sławomir Kopacz, wójt Bielin podkreśla, że turyści, którzy przyjeżdżają na Święty Krzyż, odwiedzają również Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich. Dlatego projekt jest wspólny. Nowy budynek, który powstanie w Osadzie, ma zachęcić do odwiedzania gminy Bieliny również poza sezonem.
– Ten obiekt ma funkcjonować cały rok. Świętokrzyska Zagroda Kultury, będzie prezentować dokonania wsi. Turyści będą mogli w sposób wirtualny przymierzyć regionalne stroje świętokrzyskie. Będzie można poznać obrzędy, które coraz rzadziej spotyka się na wsi, związane np. z weselem. Turysta zobaczy, jak wyglądały oczepiny i pierwszy taniec.
Całkowity koszt projektu to prawie 21 milionów złotych, natomiast dofinansowanie unijne to ponad 12 milionów złotych.