Bogusława Majcherczak z Buska–Zdroju i Miejski Ośrodek Wsparcia Dziennego dla Chorych na Alzheimera, to tegoroczni laureaci „Świętokrzyskiego Anioła Dobroci”. Nagroda jest przyznawana osobom, stowarzyszeniom i instytucjom, które aktywnie działają na rzecz innych.
Bogusława Majcherczak wspiera społeczność powiatu buskiego, szczególnie dzieci i kobiety. Organizowała wyjazdy na Kresy Wschodnie oraz pomoc humanitarną dla Ukrainy. Ponadto organizowała wyjazdy na badania mammograficzne i cytologiczne do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Skorzystało z nich 5,5 tysiąca pań.
Laureatka zapewnia, że nie spodziewała się nagrody w plebiscycie.
– Jestem bardzo zaskoczona, że otrzymałam tę statuetkę, ale jest to oczywiście miłe zaskoczenie. Stowarzyszenie „Razem dzieciom”, którego jestem współzałożycielką organizuje wiele działań dla najmłodszych. Zaczynaliśmy od letniego wypoczynku dla dzieci, teraz organizujemy dla nich także ferie zimowe. Udało nam się pozyskać 16 rowerków trójkołowych dla dzieci niepełnosprawnych i uruchomić wypożyczalnię. We współpracy z innym stowarzyszeniem udało mi się również adoptować na odległość czworo dzieci z Zambii w Afryce – dodała Bogusława Majcherczak.
Z kolei Miejski Ośrodek Wsparcia Dziennego dla Chorych na Alzheimera, to pierwsza w Kielcach placówka, która powstała z myślą o seniorach cierpiących na tę chorobę i ich rodzinach. Ośrodek dysponuje 20 miejscami, zapewnia codziennie 10-godzinną opiekę.
– Podopieczni korzystają z opieki, terapii zajęciowej i działań rehabilitacyjnych – informuje Beata Kuśtowska, kierownik ośrodka.
– Niesiemy pomoc nie tylko osobom dotkniętym chorobą Alzheimera, ale także ich rodzinom. Poprzez codzienną pracę udowadniamy, że Alzheimer nie wyklucza normalnego życia, a osoby cierpiące na tę chorobę mogą realizować swoje życiowe potrzeby i zainteresowania – dodała Beata Kuśtowska.
Wyróżnienie w plebiscycie „Świętokrzyskiego Anioła Dobroci” trafiło do Stanisława Kozioła, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie, który prowadzi tę placówkę od ponad 20 lat. Z jego inicjatywy w 1994 roku utworzony został warsztat terapii zajęciowej przy DPS w Gnojnie. Organizuje m.in. turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych.
Nagrody przyznawane są przez urząd marszałkowski.