Poszukiwanie skarbów może stać się nową metodą nauki języków obcych w kieleckich szkołach. VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego, to pierwsza placówka w regionie, która używa jako narzędzia do przyswajania języków, gry terenowej uwzględniającej najnowsze technologie.
„Geocaching – Minds on the Move” to zabawa, w trakcie której uczestnicy za pomocą aplikacji mobilnej i urządzenia z nawigacją satelitarną mają za zadanie odnaleźć wskazówki prowadzące do ukrytego skarbu. Wszystko zapisane jest w języku angielskim.
Jak mówi Tamara Hachulska, nauczycielka liceum im. Piłsudskiego w Kielcach i współorganizatorka projektu, ideą takiego sposobu nauczania jest wprowadzenie nowych metod, opierających się na bezpośrednim, aktywnym kontakcie z językiem z wykorzystaniem najnowszych technologii. Dodaje przy tym, że poza językiem angielskim zabawa w geocaching pomaga w zdobywaniu wiedzy z innych przedmiotów szkolnych, takich jak geografia, czy historia.
Jedna z map skarbów poświęcona jest 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości i stworzona została we współpracy z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Uczniowie liceum im. Piłsudskiego, którzy uczestniczyli w poszukiwaniu skarbów, bardzo chwalą sobie nowe metody dydaktyczne zaproponowane przez organizatorów projektu.
– Taka forma nauczania jest o wiele lepsza. Znacznie różni się od metod, które na co dzień praktykowane są w szkołach. W ten sposób możemy uczyć się języka angielskiego w sposób naturalny, poprzez rozmowę i współpracę – mówią.
Projekt został zarejestrowany na platformie unijnej e-Twinning dla szkół, gdzie otrzymał znak jakości.