Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii wzięła udział w spotkaniu z przedsiębiorcami z województwa świętokrzyskiego. Rozmawiano m. in o Konstytucji dla Biznesu. Minister mówiła także o kolejnych rozwiązaniach prawnych, które mają ułatwić funkcjonowanie na rynku pracy przedsiębiorcom.
Rząd przyjął uchwały redukujące obowiązki podatkowe i biurokratyczne. Mowa między innymi o pakiecie dla „małych i średnich przedsiębiorstw” – przypomniała minister.
– Dzięki temu dokumentowi podniesiony zostanie limit małego podatnika z 1,2 mln euro rocznie do 2 mln euro. Oznacza to, że zwiększy się pula przedsiębiorców, którzy mogą prowadzić uproszczoną księgowość. To bardzo ważne ułatwienie – mówi minister Jadwiga Emilewicz.
Ponadto przyjęto rozwiązanie zakładające brak konieczności bezterminowego przechowywania sprawozdań finansowych. Niedługo ten obowiązek zostanie skrócony do 5 lat. Zniesiony zostanie także obowiązek szkoleń okresowych BHP dla pracowników biurowych. Obniżono także stawkę CIT.
Jadwiga Emilewicz uczestniczyła później w konferencji prasowej w Kieleckim Parku Technologicznym. Jak mówi przed stolicą regionu świętokrzyskiego stoi wiele wyzwań. Dodaje, że w Kielcach rośnie liczba firm z sektora „kreatywnego”. Minister odniosła się także do budowy Głównego Urzędu Miar, który ma powstać na terenie miasta.
– Jesteśmy gotowi do tego, żeby to zrobić, choć to sprawa bardzo trudna i skomplikowana. Przeprowadzenie tej inwestycji, gdyby nie silny upór w samorządzie i pilnowanie nas przez panią wojewodę i posłów ziemi świętokrzyskiej nie byłoby możliwe – mówi Jadwiga Emilewicz.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski mówi, że przeprowadzenie inwestycji jest możliwe, dzięki dobrej współpracy władzy rządowej z samorządową, którą reprezentuje prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
– Ogromną rolę odegrały także środowiska akademickie, z rektorem Politechniki Świętokrzyskiej Wiesławem Trąmpczyńskim na czele. Ta uczelnia bardzo zaangażowała się w projekt. Mam nadzieję, że inwestycję doprowadzimy do końca – dodaje Agata Wojtyszek.
Wojciech Lubawski, prezydent Kielc mówi, że GUM będzie ogromny impulsem do rozwoju miasta. Prezydent dodaje, że nie może się doczekać, kiedy ta ważna inwestycja powstanie w stolicy regionu świętokrzyskiego. Ważne przedsiębiorstwa, które napędzają rozwój Kielc zdaniem Wojciecha Lubawskiego to także Kielecki Park Technologiczny i Centrum Kształcenia Praktycznego. W programie wyborczym aktualnego włodarza miasta bardzo ważny element stanowią „nowe technologie”.
– Chcemy, żeby ludzie dużo zarabiali, ale nie da się tego zrobić bez rozwoju gospodarczego i nowych technologii – podkreśla prezydent.
Kompleks 25 laboratoriów GUM będzie mieścił się w pobliżu kieleckiego Telegrafu, a kampus zajmie około 12 hektarów. Grunt pod inwestycję przekazało miasto Kielce. Koncepcja wyglądu laboratoriów zostanie wybrana w konkursie ogłoszonym przez Główny Urząd Miar i miasto.