W bazylice katedralnej w Sandomierzu trwają prace konserwatorskie. Rozpoczęto je w lipcu tego roku. Remont dotyczy zabezpieczenia gotyckich elementów kamiennych na sklepieniu nawy głównej i naw bocznych bazyliki oraz renowacji dekoracji malarskich. Ich autorem jest Jan Bukowski, uczeń Jana Matejki.
Polichromia pochodzi z lat 30. XX wieku. Jest wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa świętokrzyskiego.
– Stan dekoracji malarskich, jak i kamieniarki przed przystąpieniem do prac był zły – tak ocenia Roland Róg z pracowni Art Service Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, która wygrała przetarg na realizację projektu w katedrze.
– Stwierdzono liczne spękania pokryte ogromną warstwą brudu i kurzu. Efekt zniszczenia spotęgowany jest fragmentarycznym występowaniem pleśni, widoczne są również ubytki spowodowane ostrzałem z okresu II wojny światowej – zaznacza.
– Do tej pory wstępnie oczyszczono warstwy malarskie w nawie głównej, ponadto w dobrym tempie postępują prace konserwatorskie przy kamieniarce i elementach architektonicznych – dodał Roland Róg.
Oczyszczono już 60 procent powierzchni na żebrach kamiennych na sklepieniu i około 50 procent łuków nad przejściami z nawy głównej do naw bocznych. Oprócz tego w dużym stopniu usunięto uzupełnienia spoin pochodzących z wcześniejszych konserwacji. Niemal do finalnego stanu doprowadzono już stan kamieniarki w pierwszym przęśle, licząc od strony prezbiterium do wyjścia.
Diecezjalny konserwator zabytków ks. Andrzej Rusak wyraził swoje zadowolenie z dotychczasowej realizacji projektu dotyczącego odnowienia katedry. Powiedział, że używane są materiały bardzo dobrej jakości a forma i sposób pracy konserwatorów bardzo mu odpowiada.
Całość prac w sandomierskiej katedrze będzie kosztować 7 milionów 700 tysięcy złotych. Dofinansowanie pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest na poziomie 85 procent wartości zadania, wynosi 6,5 miliona złotych. Wkład własny zapewnili ze swoich składek kapłani diecezji sandomierskiej. Prace potrwają do końca 2019 roku. Są kontynuacją projektu z lat 2008-2011. Odnowiono wówczas prezbiterium, kaplicę Najświętszego Sakramentu oraz dwie zakrystie. Ponadto konserwacji poddano unikatowe freski bizantyjsko – ruskie z fundacji króla Władysława Jagiełły – jedne z czterech tego typu malowideł zachowanych na terenie naszego kraju.