Na cmentarzu parafialnym w Staszowie uroczyście poświęcono odnowioną mogiłę poległych w czasie I i II wojny światowej. Teren wokół pomnika wyłożono kostką brukową i ogrodzono. Obok mogiły zainstalowano dwie granitowe tablice upamiętniające żołnierzy, którzy polegli w obu wojnach.
Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć powiedział, że dbałość o pomniki bohaterów jest konieczna, by pamięć o nich przekazywać kolejnym pokoleniom. To ważny element wychowawczy. Dodał, że prace renowacyjne kosztowały 14 tysięcy złotych, z czego połowa pieniędzy pochodziła z dotacji od wojewody świętokrzyskiego.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele ratusza, kombatanci, mieszkańcy Staszowa oraz uczniowie. Natalia ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie powiedziała, że należy pamiętać o poległych żołnierzach, ponieważ dzięki nim żyjemy teraz w wolnym kraju i możemy realizować marzenia.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Dariusz Kubalski stwierdził, że udział uczniów jego szkoły w uroczystościach nawiązuje do realizowanego wraz z gminą projektu pn. „Drogi do niepodległości na Ziemi Staszowskiej”. Uczniowie zbierają informacje i dokumenty o I batalionie 2 Pułku Piechoty Legionów, który stacjonował w Staszowie w latach 1923-39 i potem wyruszył na front. Informacje zebrane przez uczniów będą w różny sposób prezentowane mieszkańcom miasta i gminy.
Uroczystości uświetniło Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Avito Vivit Honore ze Staszowa, którego członkowie pojawili się w mundurach żołnierzy z września 1939 roku. Paweł Krakowiak przypomniał, że uroczystości zbiegają się z rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. W mogile spoczywają m.in. żołnierze, którzy zginęli w Kampanii Wrześniowej, dlatego Stowarzyszeniu zależy na tym, aby oddać im cześć i hołd.
W mogile pochowanych jest około 60 żołnierzy armii cesarsko-królewskiej oraz 31 niezidentyfikowanych żołnierzy Armii Kraków wycofującej się w 1939 roku w stronę Osieka.