Dawne potrawy z warzyw korzennych dominowały podczas konkursu kulinarnego ph. „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”, zorganizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Reprezentacje 6 gmin z powiatu sandomierskiego przygotowały dania w oparciu o dawne przepisy. Po ocenie dokonanej przez komisję konkursową wszystkie można było degustować.
Poszczególne potrawy były prezentowane na pięknie udekorowanych stołach. Wśród specjałów znalazły się m. in. zupy, pasztety i pieczenie z selera, sałatka z rzepy, różnego rodzaju mięsa w warzywach oraz ciasto marchewkowe.
Nagrodę główną, czyli Srebrną Chochlę dostała gmina Samborzec za zupę marchewkową i zupę z buraków ćwikłowych. Łucja Rugała z Koła Gospodyń Wiejskich w Zajeziorzu powiedziała, że dawne przepisy wciąż są aktualne, ona sama często gotowała zupę marchewkową swoim dzieciom, gdy były chore. Dzisiaj te zupy są wzbogacane różnymi dodatkami, ale, według naszej rozmówczyni, nic nie zastąpi naturalnego masła wykorzystywanego dawniej do wykonania tej potrawy.
Marek Bisztyga, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie wraz ze swoją drużyną prezentował na konkursie staropolską zupę chrzanową. Powiedział, że to potrawa nie tylko smaczna ale i zdrowa. Oczyszcza przewody oddechowe i gardło, na jesień w sam raz – tak właśnie się żywili nasi przodkowie – dodał.
Podczas konkursu wręczono także wyróżnienia. Za najlepszą prezentację potrawy wyróżnienie otrzymała gmina Koprzywnica, natomiast za najładniejszą aranżację stoiska gmina Obrazów.
Konkurs „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne” od 16 lat organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Głównym celem jest kultywowanie dawnych tradycji.