Największa na świecie impreza robotyczno-kosmiczna European Rover Challenge rozpoczęła się w Starachowicach. 400 zawodników z całego globu weźmie udział w rywalizacji robotów marsjańskich. W starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki przygotowano specjalne plenerowe pole, przypominające krajobraz Czerwonej Planety.
Posłuchaj Rozmowy Dnia:
Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej powiedział na naszej antenie, że będzie to wielkie święto robotyki. Uczestniczyć w nim będzie Robert Zubrin, założyciel The Mars Society. Dla zawodników z całego świata jest to zarazem test możliwości i umiejętności konstrukcyjnych.
– Jest to dla nich także przepustka do kariery kosmicznej, ze względu na obecność gości specjalnych, wśród nich również Tima Peaka, słynnego brytyjskiego astronauty, pracującego w centrum szkolenia kosmicznego, który poszukuje wybitnych talentów, przyszłych astronautów lub twórców robotów kosmicznych – dodał.
Łukasz Wilczyński zaznaczył, że w klasyfikacji medalowej Polacy są najlepsi na świecie. Ich pomysły i konstrukcje wzbudziły podziw Tima Peaka. W tym roku spotkanie zostało wzbogacone o konkurencję dla zawodowców – ERC PRO, w której biorą udział zespoły profesjonalnie zajmujące się robotyką.
Współorganizatorem wydarzenia, obok Polskiej Agencji Kosmicznej, jest powiat starachowicki. Starosta Danuta Krępa zaznacza, że trzydniowa impreza w EkoMuzeum będzie okazją do spotkania nie tylko dla wąskiego grona specjalistów, ale także dla widzów. Jest to również wydarzenie promocyjne dla powiatu oraz wyjątkowego miejsca, jakim jest Muzeum Przyrody i Techniki. Zawody rozgrywane będą na tle wielkiego pieca hutniczego z XIX wieku. To zderzenie tradycji i nowoczesności.
– Starachowice wpisują się w plan rozwoju myśli kosmicznej. Automatyka i robotyka wchodzą mocno w różne gałęzie polskiego przemysłu. Przedsiębiorcy korzystają z tych branży kosmicznych, dlatego spotkanie jest ważne także w tym kontekście – dodała starosta.
W programie są zawody dla dzieci, spacer w skafandrze kosmicznym, czy projekcje filmowe. Równolegle w kilku miejscach muzeum będą się odbywały warsztaty dla nauczycieli, spotkania z ludźmi związanymi z astronautyką, a przede wszystkim zawody łazików marsjańskich.
Zdaniem Andrzeja Prusia, wiceprzewodniczącego sejmiku województwa, rozgrywane w Starachowicach European Rover Challenge, to impuls dla rozwoju regionu. Zaangażowane w organizację przedsięwzięcia jest kilkadziesiąt instytucji naukowych, wiele uczelni na sześciu kontynentach.
– Jestem dumny, że zawody łazików marsjańskich rozgrywane są na ziemi świętokrzyskiej – dodał Andrzej Pruś. Podkreślił, że reprezentująca region drużyna z Politechniki Świętokrzyskiej ma już ogromne osiągnięcia naukowe i konstrukcyjne.
Na drużynę, która zajmie pierwsze miejsce, czekać będzie niezwykła nagroda. Zwycięzcy otrzymają możliwość wzięcia udziału w misji analogowej AMADEE-2020 organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na Półwyspie Arabskim w 2020 roku.
Zawody potrwają do niedzieli, zwycięzca odbierze nagrodę z rąk ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.