Młodzi zdolni uczniowie z powiatu staszowskiego mogą się ubiegać o stypendium Enei Akademii Talentów. Drugą edycję programu zainaugurowano oficjalnie w Elektrowni Połaniec. Stypendystami mogą zostać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z bardzo dobrymi wynikami w nauce i własną wizją dalszego rozwoju, którą należy przedstawić w formie multimedialnej. O stypendium można ubiegać się w 3 dziedzinach, tj. nauka, kultura i sport.
Enea Akademia Talentów wspiera także szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz zespoły szkół. Warunkiem otrzymania grantu jest to, aby dana placówka wykazała swoją innowacyjność oraz ciekawy program edukacyjny dla uczniów.
Jak powiedział Sławomir Kręczyk, prezes Fundacji Enea, budujące jest to, że w pierwszej edycji program spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się 200 uczniów z 10 województw objętych programem oraz 50 szkół, co potwierdza, że inicjatywa jest warta kontynuacji.
Poseł PiS Anna Krupka stwierdziła, że nie ma lepszej inwestycji, jak inwestycja w młodych ludzi, obserwowanie, w jaki sposób krok po kroku realizują swoje pasje i są coraz lepsi. Poseł dodała, że często bywa tak, iż jest młody, zdolny człowiek, ale nie ma możliwości finansowych, aby w pełni rozwinąć skrzydła.
– Program stypendialny Enei wychodzi naprzeciw takim sytuacjom – zaznacza.
Prezes Elektrowni w Połańcu Lech Żak powiedział Radiu Kielce, że Enea Akademia Talentów to bardzo cenna inicjatywa. Stypendyści to potencjalni przyszyli pracownicy spółki, których należy wspierać.
– W tym programie stypendialnym nie chodzi o element wizerunkowy firmy, ale o to, jakimi kadrami będzie w przyszłości dysponować – dodał prezes.
Dla uczniów przewidziane są stypendia jednorazowe w wysokości 3 tysięcy złotych. Szkoły mogą otrzymać 10 tysięcy złotych. Zgłoszenia przyjmowane są do połowy października. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w styczniu.
W powiecie staszowskim program Enea Akademia Talentów obejmuje gminy Łubnice, Oleśnica, Połaniec, Rytwiany i Staszów.