Od niedzieli w sanktuarium w Piekoszowie można się modlić przy relikwiach św. Joanny Beretty Molla, włoskiej lekarki. Oddała ona życie, aby ratować swoje czwarte, nienarodzone dziecko. Zmarła w 1962 roku, tydzień po porodzie. Została kanonizowana przez Jana Pawła II w 2004 roku. Relikwie świętej w procesji z darami przyniósł do ołtarza w Piekoszowie jej syn, Pierluigi Molla. Zostały one sprowadzone do świątyni z inicjatywy biskupa Jana Piotrowskiego.
– Myślę, że obecność na tej uroczystości Pierluigi Molla, najstarszego syna świętej jest żywym świadectwem, że święci nie spadają z nieba, ale byli zakorzenieni w realnej rzeczywistości, żyli na naszych oczach. Św. Joanna Beretta Molla jest przykładem lekarki, która kochała dzieci, przykładem żony, która kochała męża i wydała na świat potomstwo oraz przykładem absolutnej ofiary z siebie, by zachować nowo narodzone życie – powiedział biskup.
Syn św. Joanny, Pierluigi Molla podziękował po mszy świętej za uroczystość związaną z jego mamą. Powiedział, że sanktuarium w Piekoszowie jest setną parafią w Polsce, do której wprowadzono jej relikwie. Chcąc podkreślić związek między Włochami, a Polską dodał, że relikwie jego mamy znajdują się także w kaplicach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i Prezydenta Polski. Przypomniał, że św. Joanna Beretta Molla była ostatnią osobą kanonizowaną przez Jana Pawła II. W jego ocenie, to oznacza, że papież chciał pokazać pewną ścieżkę, że świętość jest też dla osób świeckich.
– Św. Joanna Beretta Molla to patronka rodzin i obrońców życia – mówi Krystyna Zając, przyjaciółka rodziny Molla, zaangażowana w szerzenie kultu św. Joanny w Polsce. – To jest święta, która wiedziała, co to znaczy być lekarzem. Wybrała ten zawód nie dlatego, że dwaj jej starsi bracia już byli lekarzami, ale dlatego, że uważała, że jest to zawód, w którym człowiek jest najbliżej Boga, bo w każdym chorym jest obecny Jezus cierpiący – powiedziała Krystyna Zając.
W sanktuarium w Piekoszowie obecność relikwii Św. Joanny Berety Molla będzie się wiązała z rozwinięciem duszpasterstwa małżeństw. W planach jest wprowadzenie m.in. mszy świętej, dedykowanej szczególnie małżonkom.
Biskup Jan Piotrowski dodał, że z okazji wprowadzenia relikwii do diecezji, odbyły się rekolekcje dla doradców życia rodzinnego. Z inicjatywy proboszczów takie osoby pojawią się w kilku kolejnych parafiach diecezji kieleckiej.