Tygodniowe uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu będą w tym roku szczególnie poświęcone modlitwie w intencji Ojczyzny. Powodem jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasłem przewodnim odpustu będą słowa Jana Pawła II z jednej z pielgrzymek do Ojczyzny: „Polsko bądź mocna mocą i mądrością krzyża”.
Główne uroczystości odbywają się dzisiaj. Sumie odpustowej o godzinie 12.00 na błoniach świętokrzyskich przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wraz z kapłanami przyjechał do ołtarza zrekonstruowanym papamobile, którym Jan Paweł II przemieszczał się podczas pielgrzymki w 1979 roku. Oprawę muzyczną liturgii zapewnia Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który po mszy św. wystąpi z koncertem pieśni religijnych i patriotycznych.
– W nawiązaniu do odpustu z 1861 roku, kiedy z wieży kościoła na Świętym Krzyżu powiewał sztandar z Orłem i Pogonią, dzisiaj z wieży Bazyliki powiewa biało-czerwona flaga. Święty Krzyż przez lata pełnił rolę sanktuarium narodowego – mówi o. Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu.
– W okresach najcięższych dziejowych klęsk nasi praojcowie siłę do powstawania czerpali z Krzyża Chrystusa. Dzisiaj widzimy, że choć nasza Ojczyzna jest wolna i demokratyczna, to w przestrzeni publicznej brakuje zgody i pojednania. Dlatego w tym szczególnym czasie odpustu chcemy modlić się za naszą Ojczyznę i sprawujących władzę, którzy dziś decydują o losach Ojczyzny, w jakim kierunku ma iść i jak się rozwijać – mówi o. Dariusz Malajka.
– Każdy dzień trwającego tydzień odpustu na Świętym Krzyżu będzie dedykowany innym grupom. W poniedziałek będą to leśnicy, we wtorek małżeństwa z małymi dziećmi, w czwartek kapłani z trzech diecezji, w sobotę rolnicy, ogrodnicy i pszczelarze, a w niedzielę osoby starsze i chore. Nową tradycją jest pielgrzymka wspólnot oblackich z całej Polski, które przyjadą na Św. Krzyż w piątek – dodaje o. Dariusz Malajka.
Oblaci przyjadą razem ze swoimi parafianami. Po raz pierwszy taka pielgrzymka odbyła się rok temu, po tym, jak Ojciec Prowincjał ogłosił rok Świętego Krzyża, rozpoczynający okres przygotowań do 100-lecia obecności oblatów w Polsce. Od 14 września ubiegłego roku jeden ze świętokrzyskich relikwiarzy z Drzewem Krzyża Świętego peregrynuje po parafiach prowadzonych przez oblatów w całej Polsce.
W niedziele 9 i 16 września relikwie Drzewa Krzyża Świętego będą wystawione dla wiernych w XVII-wiecznym pacyfikale, który jest bardzo rzadko wynoszony z sejfu i prezentowany. Przez wszystkie dni odpustu, od 8 do 16 września będzie możliwy swobodny wjazd na Święty Krzyż. Wyjątkiem będzie niedziela, 9 września. Tego dnia wierni dojadą do parkingów w Hucie Szklanej. Tam będzie na nich czekał darmowy autobus MPK, który będzie kursował do bazyliki.
W czasie tygodniowego odpustu Święty Krzyż odwiedza około 10 tysięcy osób.