W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowało sesję popularnonaukową pod hasłem: „W służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i człowiekowi księża ostrowieckich parafii rzymskokatolickich”. Prelegenci opowiadali o roli duchownych od epoki staropolskiej do historii dwudziestego wieku.
Prezes PTTK im. Mieczysława Radwana Tadeusz Krawętkowski mówi, że towarzystwo przypomina o ważnych postaciach, które działały na rzecz lokalnej społeczności rozwoju Ostrowca i okolicznych miejscowości. Duchowni rzymskokatoliccy odegrali bardzo ważną rolę w historii naszego kraju, ale i w małych lokalnych społecznościach. O ich dokonaniach powinno się przypominać.
– Okazja jest zacna, bo setna rocznica odzyskania niepodległości i dwusetna rocznica istnienia diecezji sandomierskiej – tłumaczy.
Dodaje, że po wielkich ludziach zostają tabliczki nagrobne, a to, co robili dla miasta, trzeba przypominać.
Wśród prelegentów znalazł się Waldemar Brociek, który dużo miejsca poświęcił księżom walczącym o wolność w czasach rozbiorów państwa polskiego i niewoli narodowej. Szczególnym zaangażowaniem odznaczył się ksiądz Ignacy Grynfeld, proboszcz parafii w Szewnie. Oprócz tego, że był dobrym gospodarzem parafii, odznaczył się patriotycznymi kazaniami oraz walką z rusyfikacją. Za to był szykanowany, wtrącony także do więzienia.
Monika Bryła-Mazurkiewicz w swoim wystąpieniu opowiedziała o księżach w okresie międzywojennym. Jej zdaniem, jednym z najwybitniejszych księży w tym czasie był Wacław Wodecki, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak podkreśla, obecny wygląd kościoła to jego zasługa, ponieważ rozpoczął jego budowę. Ponadto był społecznikiem, który działał w wielu organizacjach.
– Działał na rzecz rozwoju oświaty, był prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej, rozwinął akcję dożywiania dzieci po I wojnie światowej, która objęła 15 tysięcy dzieci z trzech powiatów – wymienia Monika Bryła-Mazurkiewicz. Przypomniała, że ksiądz Wodecki sprowadził do Ostrowca siostry Franciszkanki, które prowadziły ochronkę i zajęły się sierotami.
W trudnych okresach naszych dziejów duchowieństwo kształtowało świadomość narodową, krzewiło ideę polskości i budowało postawy patriotyczne.