Kościół w Syrii dziękuje diecezji kieleckiej, Caritas i miastu Kielce za akcję pomocową dla dzieci, cierpiących w wyniku wojny. Podziękowania przekazał na specjalnej konferencji bp Antoine Chbeir z diecezji Lattaquie-Tartous w Syrii.
Hierarcha jest wdzięczny polskiemu Kościołowi za wsparcie. Podkreślił też, że biskup kielecki Jan Piotrowski jako były misjonarz jest szczególnie wrażliwy na pomoc tym, którzy cierpią w innych częściach świata.
– Misyjny duch waszego biskupa jest widoczny. Służył w różnych krajach, doświadczył wielu sytuacji i wie doskonale, co to znaczy żyć w kraju wojny. Dzięki inicjatywie prezydenta Kielc i biskupa kieleckiego mamy szansę pomóc większej liczbie dzieci, które widziały najgorsze okrucieństwa wojny – powiedział.
Akcję „Kielce dla Syrii” zainicjowali prezydent Kielc Wojciech Lubawski i biskup kielecki Jan Piotrowski. Jest to odpowiedź na prośbę syryjskiego Kościoła o pomoc w sfinansowaniu misyjnych turnusów wypoczynkowych dla dzieci z regionów objętych wojną. Dzienny koszt pobytu dziecka na takim obozie to 5 euro. Projektem tygodniowych wyjazdów do regionów, w których nie ma wojny, objęto już kilkadziesiąt tysięcy dzieci. Biskup Antoine Chbeir ma nadzieję, że dzięki pomocy kielczan uda się sfinansować obóz dla 500 dzieci z jego diecezji.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreśla, że ważne jest skuteczne wsparcie dla Syrii, w przygotowaniu którego pomagają organizacje kościelne. Dodaje, że celem akcji jest nie tylko pomoc dzieciom, ale także przypominanie o sytuacji w Syrii.
– Należy cieszyć się z życia, ale trzeba mieć też świadomość, że nie wszędzie jest tak dobrze, jak u nas. Są miejsca, gdzie ludzie giną, wśród nich także niewinni, czyli dzieci – dodał Wojciech Lubawski.
Biskup Jan Piotrowski podkreślił, że akcja „Kielce dla Syrii” pomaga wyjść poza własne potrzeby i otworzyć serce na ludzi cierpiących. Hierarcha podziękował wszystkim, którzy już włączyli się w akcję, dzieląc się tym, co mają.
– Radosnego dawcę Pan Bóg miłuje – przypomniał biskup.
– Nie chodzi o oczekiwanie wdzięczności lub rekompensaty. Ludzkim i chrześcijańskim obowiązkiem jest dostrzeganie potrzeb innych osób. W takich działaniach sprawdza się nasze człowieczeństwo – dodał biskup.
Biskup z Syrii podziękował też polskiemu rządowi za program, w ramach którego przekazywane są pieniądze na leczenie Syryjczyków. Podkreślił, że w jego ocenie działania Polski i Węgier wobec syryjskich uchodźców są właściwe i skuteczne.
-To dobrze, że nie wyciągamy ludzi z ich Ojczyzny, ale pomagamy im tam pozostać, tym bardziej że środki przeznaczone na pomoc tam na miejscu mogą objąć większą liczbę potrzebujących osób niż gdyby znaleźli się oni tu, w Europie – mówił bp Antoine Chbeir.
Akcja „Kielce dla Syrii” potrwa do 30 września. W jej ramach organizowane są zbiórki do puszek na ulicach, podczas wydarzeń kulturalnych oraz w parafiach diecezji kieleckiej. Dotąd zebrano 92 tysiące złotych. Organizatorzy liczą, że ta kwota znacznie wzrośnie w trakcie tego weekendu. Zbiórka będzie prowadzona w ramach odbywającego się w Kielcach „Festiwalu Muzyki Tanecznej„. Chętni w całej Polsce będą mogli wesprzeć akcję, wysyłając w sobotę SMS o treści „RATUJE” pod numer 72405 lub wrzucając pieniądze do puszek na terenie Amfiteatru Kadzielnia.