W tym roku mija 25 lat od przystąpienia Polski do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz uznania jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dla upamiętniania tej rocznicy w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim otwarto wystawę poświęconą Konwencji w Polsce.
Można na niej zobaczyć między innymi polskich sędziów działających w Trybunale Prawa Człowieka oraz osoby, które kierowały Trybunałem od początku jego istnienia.
W otwarciu wystawy uczestniczył Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. Jak mówił, polskiemu rządowi zależy na tym, by jak najmniej osób czuło się pokrzywdzonych przez krajowe instytucje i kierowało sprawę do Trybunału w Strasburgu.
– Solą demokracji jest ochrona praw obywateli i ochrona praw człowieka. Im bardziej są one chronione, tym państwo jest bardziej demokratyczne. Polska jest w tej kwestii wzorem do naśladowania dla innych krajów. Jesteśmy w czołówce 47 państw zrzeszonych w konwencji jeżeli chodzi o wdrażanie wyroków Trybunału – twierdzi wiceminister.
Jak dodaje Piotr Wawrzyk w ostatnich latach bardzo zmniejszyła się liczba spraw dotyczących Polski, którymi zajmuje się Europejski Trybunał Praw Człowieka z tysiąca do około stu dwudziestu. To świadczy o coraz lepszej jakości polskiej administracji.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, podkreśla, że wystawa jest przypomnieniem jednego z najważniejszych wydarzeń dla rozwoju demokracji w naszym kraju.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, z własnego doświadczenia zna przypadki osób, które czują się skrzywdzone na przykład wyrokami sądów i zwracają się do Trybunału w Strasburgu.
– Wielokrotnie zwracały się do mnie osoby, które czują się bezradne wobec aparatu władzy, aparatu sądowniczego. Ci ludzie są często załamani. Staram się im pomóc, między innymi poprzez wsparcie w docieraniu do aparatu europejskiego – mówi Krzysztof Słoń.
Prawdopodobnie wojewoda świętokrzyski powoła specjalnego konsultanta, którego zadaniem będzie między innymi doradzanie innym urzędnikom w takim konstruowaniu decyzji, aby były zgodne z Konwencją o Ochronie Praw Człowieka.