Postulaty Sierpniowe z 1980 roku dziś trzeba odczytywać w kontekście historycznym, chociaż część z nich wciąż jest aktualna – uważa Waldemar Bartosz, przewodniczący zarządu regionu świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Walor uniwersalny ma punkt 14 porozumień, dotyczący obniżenia wieku emerytalnego – wyjaśnił rozmówca Radia Kielce.
– Ludzie widzą, że praca, szczególnie w trudnych warunkach, nie jest możliwa zbyt długo, na przykład do ukończenia 67 lat, a takie prawo już w Polsce istniało. Stąd nasz współczesny postulat powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
Waldemar Bartosz zaznaczył, że związek będzie dążył do tego, by postulat „Solidarności”, dotyczący skrócenia pracy w ciężkich warunkach wszedł w życie. Dodał, że wciąż uniwersalny jest punkt porozumień, dotyczący poprawy sytuacji w służbie zdrowia.
– Wiele się zmieniło w ciągu 38 lat, ale jest to dziedzina, wymagająca ciągłej uwagi i nakładów – zaznaczył szef świętokrzyskiej „Solidarności”.
Waldemar Bartosz stwierdził, że dziś, tak jak przed laty ważne dla społeczeństwa są: wolność słowa, wolność wyznania, prawo do zgromadzeń publicznych, demokratyczne swobody obywatelskie, prawo do strajku i brak cenzury.
– To dziś jest, ale nie oznacza to, że dane nam zostało raz na zawsze – stwierdził Waldemar Bartosz.
Dziś obchodzimy 38. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Podpisane 31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej porozumienia doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność”, pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Stały się też początkiem przemian z 1989 roku – obalenia komunizmu.