„Aktywny senior, to bezpieczny senior” – tak zatytułowany jest konkurs, skierowany do osób starszych, a ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zadaniem seniorów będzie przygotowanie dwuminutowego spotu, który ma zwrócić uwagę na bezpieczeństwo osób starszych i szybkie reagowanie na zagrożenia. Chodzi m.in. o oszustwa metodą na wnuczka albo kradzieże kieszonkowe.
Zdaniem Elżbiety Iwan – prezes Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, filmy edukacyjne, które są realizowane przez organy ścigania, bardzo dobrze oddziałują na wyobraźnię seniorów. Zwraca przy tym uwagę, że większość osób starszych może mieć problemy z nakręceniem i zmontowaniem filmu, dlatego ważna jest pomoc młodszego pokolenia.
– Dobrze byłoby, gdyby wnuczkowie pomogli dziadkom w realizacji filmiku. Młody człowiek lepiej potrafi korzystać z najnowszych technologii – podkreśla Elżbieta Iwan.
Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach uważa, że spoty przygotowane przez seniorów mogą być łatwiejsze w odbiorze dla rówieśników. Osoby starsze często są ofiarami oszustw, dlatego ważna jest profilaktyka.
– Należy pamiętać, że w dalszym ciągu zdarzają się przestępstwa pospolite. Przykładowo, nieznana osoba chce wejść do mieszkania pod pozorem skorzystania z toalety lub napicia się wody. Po wejściu zagaduje seniora, a w tym czasie drugi złodziej zabiera z domu pieniądze i biżuterię – mówi Karol Macek.
W ubiegłym roku Komenda Wojewódzka Policji odnotowała ponad 130 usiłowań oszustw metodą na wnuczka lub policjanta. Seniorzy dali się oszukać 27 razy na łączną kwotę prawie miliona złotych.
Konkurs ogłoszony przez resort skierowany jest do osób, które ukończyły 60 rok życia. Filmy mogą tworzyć m.in. osoby zrzeszone w organizacjach seniorów, np. uniwersytetach III wieku, ale także dziadkowie razem z pełnoletnimi wnukami.
Filmy konkursowe należy przesyłać na płycie CD lub DVD na adres ministerstwa do 17 września 2018 roku. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.