Szmaciane misie, drewniane samochody i łódki z łupinek orzechów powstały w Kielcach w ramach warsztatów inspirowanych zabawkami z czasu II wojny światowej. Chętni, pod okiem instruktorów z Instytutu Dizajnu oraz Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, mogli na placu Artystów wykonać własną zabawkę i zabrać ją do domu.
Pani Paulina przyszła na zajęcia z trzema córkami. W rozmowie z Radiem Kielce podkreśliła, że warsztaty, to dobry pomysł, ułatwiają także przekazywanie dzieciom historii. To szczególnie cenna inicjatywa w kontekście zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pani Paulina dodaje, że poprzez takie zajęcia można powiedzieć dzieciom o wojnie i wprowadzić je w trudny temat na takim poziomie, na jakim są one gotowe go przyjąć. Przed zajęciami pani Paulina rozmawiała z córkami o tym, jak żyły dzieci w czasie wojny i jakie czyhały na nie niebezpieczeństwa.
Dzieci bardzo chętnie wykonywały szmaciane misie. 11-letnia Gabrysia starała się stworzyć misia podobnego do takich, jakie powstawały podczas wojny. Podkreśla, że, w jej ocenie, dzieci w tamtych czasach miały szczęście, że mogły same robić swoje zabawki. Teraz wszystko się kupuje i nie można tych przedmiotów zmienić – dodała.
Magda Lang-Trela z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym przyznaje, że dzieci zadawały też ważne pytania. – Czy naprawdę dzieci musiały same robić zabawki? Dlaczego tak było? Dlaczego chłopcy robili samochodziki z drewnianych klocków? – m. in. takie pytania zadawały dzieci w wieku przedszkolnym. Potrzebna jest pamięć nie tylko o bohaterach, którzy walczyli z bronią, ale także o kobietach i dzieciach, które starały się przeżyć i były bohaterami dnia codziennego – mówi Magda Lang-Trela.
Warsztaty były zapowiedzią nowej wystawy, która wkrótce zostanie otwarta w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Będzie ona poświęcona codziennemu życiu zwykłych ludzi, którzy mieszkali podczas II wojny światowej na Kielecczyźnie. Znajdą się na niej przedmioty użytku codziennego, wykorzystywane np. w szpitalach przez sanitariuszki lub w kuchni przez gospodynie. Przybliżony zostanie sposób funkcjonowania tajnych kompletów. Zaprezentowana zostanie też historia Żydów kieleckich i getta oraz konspiracja miejska i bohaterowie, związani m. in. z więzieniem przy ul. Zamkowej.
Wystawa będzie angażować różne zmysły zwiedzających, m. in. wzrok, słuch i dotyk. 1 września wszyscy chętni będą mogli zwiedzić ekspozycję za darmo.