Dąb Bartek w Zagnańsku i jego otoczenie jest badane przez leśników oraz pracowników naukowych z Wydziału Mechatroniki Politechniki Łódzkiej i z Instytutu Badawczego Leśnictwa. Prace mają określić czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję drzewa.
Naukowcy sprawdzali m.in. czy obecny system podpór zabezpiecza Bartka przed przewróceniem się. Okazało się, że niektóre liny są mocno poluzowane i trzeba je odpowiednio naciągnąć.
– Prace przy użyciu urządzeń zwanych sensorami trwały cały miniony tydzień – mówi Wojciech Barański, sekretarz Nadleśnictwa Zagnańsk. – Urządzenia pomagały właściwie ocenić odpowiedni poziom naprężenia każdej liny, tak by dobrze podtrzymywała konary. Ma to zabezpieczyć „Bartka” przed upadkiem, np. przewróceniem przez wiatr. Drzewo z jednej strony spróchniało, nie ma żywej tkanki, która mogłaby go podtrzymywać. Liny pełnią taką funkcję, jak drewno w zdrowym drzewie.
– Dąb Bartek daje też coraz mniej żołędzi, które mogą służyć do tworzenia sadzonek, będących jego potomkami. W ubiegłym roku z nasion udało się wyprodukować kilkadziesiąt sadzonek. Dlatego leśnicy pracują nad innymi metodami pozyskiwania potomków zabytkowego Dębu Bartka – dodaje Wojciech Barański. – Prowadzone są badania, żeby rozmnożyć dąb metodą in vitro. Na razie nie ma sadzonek z tej metody, pracują nad nią naukowcy. W ubiegłym roku udało się natomiast pozyskać około 450 sadzonek metodą szczepienia pędów z Dębu Bartka na innych dębach. Powstałe sadzonki trafiły przede wszystkim do szkół i instytucji publicznych, które podczas różnych uroczystości chciały posadzić „Młodego Bartusia” – informuje Wojciech Barański.
W minionym tygodniu naukowcy pobrali z drzewa próbki do dalszych badań. Określą one m.in. jakie grzyby znajdują się w zabytkowym drzewie, jakie owady tam żyją i czy Dąb Bartek otrzymuje z gleby odpowiednie składniki pokarmowe do prawidłowego funkcjonowania. Wyniki badań poznamy do końca tego roku. Na tej podstawie powstanie opracowanie, dzięki któremu będzie wiadomo jak dbać nie tylko o „Bartka”, ale także o inne zabytkowe drzewa w Polsce.