Kilkanaście osób rywalizowało w Zreczu Chałupczańskim, w IV Gminnym Turnieju Sołtysów. W konkurencjach zręcznościowych sołtysi musieli np. wybrać jak największą liczbę monet z wiadra z trocinami. Z kolei w teście „Czy sołtys wie?”, zawodnicy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące wsi, którymi zarządzają.
W związku rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, pojawiła się też matura z historii. Sołtysi byli pytani np. o drugie imię Józefa Piłsudskiego, o to, ile lat Polacy znajdowali się pod zaborami oraz z kim Polska wygrała 7:0.
Jolanta Bogacz, sołtys Kotlic zaangażowała do pomocy grupę mieszkańców. Organizatorzy nie ujawnili sołtysom, z jakimi konkurencjami przyjdzie im się zmierzyć. Jolanta Bogacz przygotowała więc drużynę złożoną z mężczyzn, aby poradzić sobie w ewentualnych konkurencjach wymagających siły fizycznej. W pomoc zaangażowały się też dzieci. – Sam sołtys nic nie zrobi. Jego największym bogactwem są mieszkańcy – podkreśla Jolanta Bogacz.
Od dziś mieszkańcy Zrecza Chałupczańskiego mogą też oficjalnie korzystać z wiejskiej świetlicy. Budynek z namalowanym napisem: „Dom Ciekawych Ludzi” powstał z ich inicjatywy. Zabiegało o to szczególnie koło gospodyń wiejskich. Przewodnicząca koła, Beata Przeździecka wspomina, że we wsi zawsze brakowało miejsca do spotkań. Kiedy była sołtysem, to zabawy i spotkania dla dzieci i dorosłych odbywały się u niej na podwórku, w dwóch namiotach.
– W tej chwili mamy wreszcie świetlicę. Będzie służyła głównie dzieciom i dla koła gospodyń wiejskich, które bardzo aktywnie gotuje i uczestniczy w konkursach kulinarnych. Będą się tu odbywać też zabawy np. andrzejkowe i szkolenia – dodaje Beata Przeździecka. Jej marzeniem jest też organizowanie wigilii i zimowych spotkań dla seniorów.
Budynek powstał w miejscu starej stodoły, za pieniądze z budżetu miasta i gminy Chmielnik. Burmistrz Paweł Wójcik w rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że była to ważna inwestycja dla lokalnej społeczności. Mieszkańcy Zrecza Chałupczańskiego bardzo aktywnie działają i tworzą wiele ciekawych inicjatyw. Przekonali cały samorząd, że warto zainwestować w budynek, w którym będą mogli dalej się rozwijać.
– Takie działania jak budowa świetlic pokazują, że gmina Chmielnik wspiera integrację i rozwój mieszkańców niewielkich miejscowości – uważa senator Krzysztof Słoń. Tutaj są ludzie aktywni, działający na rzecz swojej społeczności. Dzięki gminie mają teraz swoje miejsce na Ziemi. To jest dobry kierunek, żeby w świętokrzyskich sołectwach powstawały takie miejsca – dodał senator.
Rodzinne popołudnie w Zreczu Chałupczańskim zakończyła zabawa taneczna.