Jajka sadzone na pomidorach, jajka sadzone na boczku i jajecznicę na boczku zaserwował podczas Śniadania w Ogrodzie Grzegorz Russak. Na stole pojawiły się także sałatki z pomidorów i kiszonych ogórków. W śniadaniu uczestniczyli słuchacze Radia Kielce.
Jako pierwsze na stole pojawiły się jaka sadzone w pomidorach.
– By je przygotować trzeb najpierw na maśle podsmażyć cebulę z przyprawami. Niezbędna jest bazylia, tymianek lub te przyprawy, które najbardziej lubimy – podpowiada znany kucharz. – Następnie dodajemy obrane ze skóry pomidory. Dusimy aż zmiękną, ale nie mogą być rozgotowane. Dodajemy sól i pieprz. W tak przygotowany sos dodajemy jajka i gotujemy aż zetnie się białko a żółto będzie płynne. Na koniec posypujemy startym twardym żółtym serem.
Potem słuchacze skosztowali jajek sadzonych na boczku.
– Pokrojony w paski boczek podsmażamy wraz z cebula. Boczek ma być zeszklony nie wysmażony na wióry – podpowiadał Grzegorz Russak. Doprawiamy do smaku. W to wbijamy jajka i czekamy aż zetnie się białko. Podajemy na stół.
Ostatnie danie to była jajecznica na boczku. Grzegorz Russak podsmażył dużą ilość cebuli, ziół i boczku na patelni. Następnie w to zostały wbite jajka. Na koniec do wszystkiego dodał ostry pieprz cayenne.
Duże zainteresowanie wzbudziły sałatki na bazie pomidorów i kiszonych ogórków.
– Obrane i pokrojone w ćwiartki pomidory mieszamy z wiórkami świeżej cebuli dodajemy sól i pieprz do smaku i całość zalewamy śmietanką 30-procentową bądź też gęstą śmietaną – powiedział Grzegorz Russak.
Druga sałatka to pokrojone w kostkę kiszone ogórki z dodatkiem cebuli, przyprawione solą i pieprzem. Na koniec polewamy wszystko dobrą oliwą rzepakową.
Za tydzień kolejne, ostatnie w te wakacje śniadanie, na które zapraszają Grzegorz Russak i Magdalena Sitek.
W audycji wykorzystano produkty żywnościowe pochodzące od członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie:
– jajka, ogórki kiszone, boczek, pomidory, cebula – z P.P.H.U. Bojek Roman i Czesława – gospodarstwo ekologiczne i przetwórnia w Jacentowie oraz sklep z żywnością ekologiczną i tradycyjną w Ostrowcu Świętokrzyskim
– ser żółty – z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku
– pieczywo – z piekarni R. Dobrowolski w Kielcach
– boczek wędzony – z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Ankaz” w Kunowie
– wędliny – z Zakładu Wyrobów Wędliniarskich „Nowak” w Wąchocku oraz „Mat-Mas” w Bęczkowie
Dostawcą ww. produktów był Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Informacje o wszystkich członkach Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie znajdą Państwo pod linkiem: https://www.swietokrzyskie.pro/urzedy/czlonkowie-sieci-dziedzictwo-kulinarne-swietokrzyskie-2/ Zadania związane z Siecią prowadzone są w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach. |