Archeolodzy badający pozostałości po klasztorze dominikanów na Wzgórzu Świętojakubskim w Sandomierzu odsłonili wejście do wcześniej nieznanego pomieszczenia piwnicznego. Jak twierdzi Andrzej Gołembnik autor znaleziska, odkryte elementy architektoniczne wskazują, że badany obiekt jest starszy, niż wcześniej przypuszczano.
Ponadto podejrzewa się, że wbrew dotychczasowej wiedzy, klasztor wybudowany został wcześniej, niż kościół św. Jakuba, przy którym się znajduje. Sugerowana data budowy to okres przed pierwszym najazdem tatarów na Ziemię Sandomierską. Rzuca to kompletnie nowe światło na nieznaną historię budowli i miasta. Naukowcy liczą też na uzyskanie odpowiedzi, jaką funkcję pełniło owo tajemnicze pomieszczenie.
Jak zaznacza senator Jarosław Rusiecki z PiS, podjęto już pierwsze kroki w celu znalezienia odpowiednich funduszy na rozpoczęcie kolejnych prac badawczych oraz rekonstrukcyjnych.
– Razem z ojcem przeorem odbyliśmy wizytę w Ministerstwie Kultury i rozmawialiśmy z minister Magdaleną Gawin o podjęciu pierwszych kroków w celu kontynuowania tych działań, które już zostały podjęte – mówi senator.
Jak zaznacza przeor sandomierskich dominikanów ojciec Marcin Lisak, dokonane odkrycie zmienia wiedzę o rozwoju przestrzennym klasztoru, ale również wpłynie na dotychczasową znajomość historii wczesnośredniowiecznego Sandomierza, którego pozostałości ukryte są na wzgórzu. Duchowny dodaje, że badania pozwolą również na przygotowanie koncepcji rewitalizacji klasztoru. Ma nadzieję, że dzięki temu odwiedzający będą mogli bardziej szczegółowo poznać te wczesną historię regionu i Polski.
Prace rozpoczęły się na życzenie dominikanów, którzy przed remontami wschodniego skrzydła zdecydowali o przeprowadzeniu na tym terenie dodatkowych badań.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek określa odkrycie, jako ważny krok w kierunku dalszego rozwoju turystycznego, zarówno miasta, regionu, ale i całego województwa.
Inne odkrycia dokonane wokół piwnicy pokazują obraz organizacji placu budowy kościoła i klasztoru, funkcjonowania jego infrastruktury technicznej z różnych okresów rozwoju. Kościół św. Jakuba, wraz z pozostałościami klasztoru, wzniesionymi z inicjatywy św. Jacka, stanowią jedne ze wspanialszych przykładów ceglanych, późnoromańskich budowli w Polsce, do dziś przykuwających uwagę badaczy i wzbudzających zainteresowanie turystów.
Prace i badania archeologiczne finansowane są przez Fundację PZU i klasztor dominikanów.