Sandomierz obchodził 80. rocznicę włączenia prawobrzeżnej części w granice miasta. Podczas uroczystości przedstawiono plany zagospodarowania i rewitalizacji Nadbrzezia. Kluczowymi, były projekty przygotowane przez studentów Politechniki Krakowskiej.
Pierwszy zakłada rozwój ścieżek rowerowych i budowę szklanej kładki łączącej obie części miasta. Drugi przedstawia możliwości zagospodarowania planowanej ulicy Lwowskiej „Bis”. Natomiast trzeci projekt, to odpowiedź na potrzeby mieszkańców osiedla Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, będącego największym skupiskiem mieszkańców prawobrzeżnego Sandomierza. Priorytetem ma być rozwój terenów zielonych.
Kwota, jaką otrzymało miasto to 50 milionów złotych ze środków zewnętrznych. Zastępca burmistrza Sandomierza Katarzyna Zioło informuje, że z tych pieniędzy zrealizowana będzie rewitalizacja Sandomierza. – Chcielibyśmy także na przykład kupić nowe autobusy. Obecnie udało się zrealizować projekty miękkie, takie jak utworzenie chóru miejskiego, teatru, czy stworzenie targu ekologicznego. Mamy nadzieje, że wszystkie prace uda się skończyć na setną rocznicę włączenia Nadbrzezia w granice miasta, czyli za dwadzieścia lat – podkreśliła Katarzyna Zioło.
Na uroczystości obecna była również wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która podczas przemówienia nawiązała do Sandomierza jako stolicy Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Podczas obchodów rocznicowych obecny był także radny powiatu Krzysztof Szatan, który zaznaczył że Sandomierz zawsze miał plany strategiczne, wieloletnie. – Jednak byłą one i są przekładane z kadencji na kadencję. Jest to bolesne, ponieważ na samych strategiach i planowaniu, niewiele się w Sandomierzu zmieni – zaznaczył.
Po uroczystościach odbył się koncert „Z miłości do Ojczyzny”. Natomiast każdy z uczestników otrzymał ponad dwustustronicową publikację „Sandomierz dwa brzegi – jedno miasto 1938 – 2018”, która zawierała m. in. prezentowane na obchodach rocznicowych projekty.