Województwo świętokrzyskie będzie jednym z czterech, w których wprowadzony zostanie pilotażowy program sieci onkologicznej. Jeśli przyniesie efekty, będzie realizowany w całym kraju. Profesor Marcin Pasiarski ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii mówi, że placówki medyczne zostaną podzielone pod względem specjalizacji.
Najlepsze będą prowadziły diagnostykę chorego i będą decydować o sposobie leczenia. Będą także kontrolować przebieg terapii. Takim ośrodkiem w naszym regionie będzie ŚCO. Chodzi o to, by najważniejsza część leczenia, czyli diagnoza była przeprowadzona w ośrodku posiadającym najlepszy sprzęt i mającym największe doświadczenie.
Jak dodał gość Radia Kielce, z kolei leczenie, czyli np. chemioterapia, czy radioterapia ma być realizowana w szpitalach znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta, by zabiegi były jak najmniej uciążliwe.
Program ma także przyczynić się do zwieszenia wykrywalności nowotworów i w efekcie do ich lepszego leczenia. Ważną rolą w tym procesie jest profilaktyka. Jak dodał gość Radia Kielce, obecnie w Polsce na choroby nowotworowe zapada rocznie 163 tysiące, a do 2025 będzie ich około 200 tysięcy. Wpływ na to ma tempo życia, zły styl odżywiania się, a ponadto fakt, że nasze społeczeństwo się starzeje.
Projekt przewiduje także m.in. wprowadzenie rehabilitacji onkologicznej, która dla wielu pacjentów jest niezbędną po zakończonym leczeniu oraz wsparcie psychoonkologów, którzy mają pomagać chorym w czasie terapii.