Przy Muzeum Orła Białego i stacji PKP w Skarżysku-Kamiennej zorganizowano pikniki z okazji jubileuszu nadania miastu herbu.
Jak podkreślił Piotr Kołodziejski, koordynator wydarzenia, w tym roku przypada 50. rocznica ustanowienia herbu. Przypomniał, że w herbie widnieje łyżka odlewnicza, skrzydełka kolejarskie oraz koło maszynowe, które symbolizujące przemysł metalowy.
Na terenie muzeum im. Orła Białego, w parku przy ruinach wielkiego pieca, skarżyszczanie mogli wziąć udział w grze miejskiej, a także odwiedzić stanowiska archeologiczne pradawnej osady „Rydno”. Można było również bezpłatnie zwiedzić ekspozycje muzealne, m.in., wystawę pt. „Miasto i ludzi” poświęconą historii Skarżyska.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się izba pamięci kolei w budynku dworca PKP, prezentująca pamiątki skarżyskiego kolejnictwa. Jak podkreśliła jedna z mieszkanek Skarżyska Elżbieta Cenda – wystawa bardzo jej się podobała i wzbudziła wspomnienia.
Uczestnicy pikniku kolejowego mieli także okazję zwiedzić historyczny parowóz i porozmawiać z jego ostatnim maszynistą Adolfem Walkowiakiem. Parowóz ten po raz ostatni wjechał na skarżyski dworzec 27 kwietnia 1988 roku. Obecnie stanowi pomnik i jest eksponowany obok budynku dworca PKP.