Bohaterskie postawy duchownych – tematem sandomierskiej konferencji zorganizowanej przez kielecką delegaturę IPN. Podczas spotkania przypomniano postacie: ojca Wojciecha Szlenzaka oraz księdza Zygmunta Niewadziego.
Wojciech Szlenzak – zanim został zakonnikiem – był księdzem. Pełnił funkcję kapelana podobwodu AK Sandomierz, uczestniczył w bitwie pod Pielaszowem. Tam organizował msze, wspierał duchowo żołnierzy, był świadkiem traumatycznych wydarzeń.
– Ksiądz Wojciech Szlenzak na własne oczy widział śmierć sandomierskich Kolumbów. To pojęcie być może trochę patetyczne, ale pokazuje tragizm pokolenia 20- latków, którzy mieli nadzieję wkrótce odzyskać niepodległość, a spotkali na swojej drodze brutalność żołnierzy niemieckich – powiedział Robert Piwko z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Dr Piotr Sławiński przypomniał postać i działalność księdza Zygmunta Niewadziego, który na wiele sposobów wspierał żołnierzy Armii Krajowej oraz wszelkie ruchy wolnościowe. Od 15 lipca 1980 roku był proboszczem parafii św. Józefa w Sandomierzu, gdzie udostępniał AK-owcom i działaczom ruchu oporu pomieszczenia na spotkania, dbał o pamięć bohaterów. Za jego sprawą wyremontowana została Kwatera Pielaszowiacka na cmentarzu katedralnym, zorganizował poświęcenie sztandaru II Pułku Piechoty Legionów. To człowiek, który jednoczył środowiska – dodał Piotr Sławiński.
Krzysztof Szatan, radny powiatowy z PiS osobiście znał księdza Zygmunta Niewadziego i nie raz rozmawiał z nim na temat jego działalności dotyczącej Pielaszowiaków.
– Ksiądz Niewadzi działał w trudnych warunkach, podtrzymując pamięć o nich, ponieważ było wiele akcji, które miały zniesławić żołnierzy, którzy brali udział w bitwie pod Pielaszowem. Mówiono wręcz o prowokacji i o nieudolnym dowodzeniu. Ksiądz Niewadzi obalał te mity, opierając się na relacjach bezpośredniego świadka tragicznych wydarzeń bitewnych – powiedział Krzysztof Szatan.
Bitwa pod Pielaszowem to jedna z najbardziej tragicznych kart czasu okupacji niemieckiej na Ziemi Sandomierskiej. Stoczył ją I batalion Armii Krajowej „Sandomierz” 30 lipca 1944 roku. Zginęło wówczas około 70 młodych ludzi.
W konferencji zatytułowanej „Sandomierscy Kolumbowie” uczestniczyli m.in. kombatanci, członkowie rodzin bohaterów spotkania, historycy, przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń. Spotkanie odbyło się w Domu Bł. Księdza Antoniego Rewery na Placu św. Wojciecha.