Wszystkie kieleckie licea i technika mają jeszcze miejsce w pierwszych klasach. Szkoły wywiesiły listy przyjętych. Placówki ponadgimnazjalne w Kielcach mogą przyjąć jeszcze 402 osoby. Okazuje się, że nawet te szkoły, w których o jedno miejsce walczyło ponad 1,5 osoby będą musiały ogłosić nabór uzupełniający.
W najpopularniejszym w tym roku – III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida, rano było 9 wolnych miejsc. W drugim pod względem liczby chętnych na jedno miejsce, I Liceum im. Stefana Żeromskiego wolnych jest 6 miejsc.
Waldemar Pukalski, dyrektor szkoły tłumaczy, że taka sytuacja nie jest zaskakująca, bowiem powtarza się co roku. – Wolne miejsca pojawiają się, bo z nauki w naszej szkole rezygnują osoby spoza Kielc. Przykładowo ktoś z Ostrowca dostaje się do I Liceum oraz do szkoły w swoim mieście. Uznaje, że w Kielcach są za drogie stancje, więc zostaje w Ostrowcu – tłumaczy Waldemar Pukalski. Jak dodaje, liczba wolnych miejsc może jeszcze wzrosnąć, bo teraz niektórzy młodzi ludzie, którzy są przyjęci mogą wycofać swoje świadectwo i spróbować dostać się do innej szkoły.
Jak tłumaczy Małgorzata Zimnicka z referatu edukacji kieleckiego ratusza, nabór uzupełniający odbędzie się w tym tygodniu. – Kandydaci muszą się zalogować w systemie elektronicznym i wypełnić wniosek do maksymalnie trzech szkół. Liczba klas jest dowolna, oczywiście warunkiem muszą być w nich wolne miejsca. Później wypełniony wniosek muszą wydrukować i dostarczyć do każdej z wybranych szkół – mówi Małgorzata Zimnicka.
25 lipca szkoły wywieszą listy osób zakwalifikowanych.
Liczba wolnych miejsc w poszczególnych miejscach i profile klas, gdzie są jeszcze wakaty
Ponidzie
W powiecie kazimierskim do szkół średnich wybiera się w tym roku 290 absolwentów gimnazjum. W pierwszym etapie rekrutacji podanie do czterech działających na terenie powiatu szkół średnich złożyło 222 uczniów. 82 wybrało Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej, gdzie utworzone zostaną prawdopodobnie 3 klasy o profilach: humanistycznym, biologicznym i matematycznym. Do Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie wybiera się natomiast 44 uczniów. W placówce również utworzone będą trzy klasy, m.in. o profilu hotelarskim i informatycznym. Z kolei do Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach podanie złożyło 62 uczniów. Tam także zostaną utworzone trzy klasy. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się rekrutacja do Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu. Do pierwszej klasy technikum podanie złożyło 17 uczniów, tyle samo do funkcjonującej w placówce szkoły branżowej.
Wojciech Kałat, dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego podkreśla, że nabór uzupełniający we wszystkich placówkach będzie prowadzony do końca wakacji. Jak zauważa, choć w tym roku naukę w gimnazjach skończyło więcej gimnazjalistów niż w roku ubiegłym, to nabór do szkół średnich cieszył się większym zainteresowaniem w 2017 roku. – Liczę, że nabór uzupełniający przyniesie poprawę – podsumował Wojciech Kałat.
W Busku-Zdroju, jak co roku największym zainteresowaniem cieszył się nabór do I Liceum Ogólnokształcącego. W placówce od września naukę rozpocznie prawie 240 uczniów, którzy będą kontynuowali naukę w 7 klasach pierwszych, w tym dwie to klasy o profilu biologiczno-chemicznym i dwie matematyczno-informatycznym. W placówce na uczniów czeka jeszcze 14 wolny miejsc m.in. w klasie o profilu humanistycznym. Chętnych uczniów poszukuje rówież Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych.
Ostrowiec Świętokrzyski
Szkoły ponadgimnazjalne w Ostrowcu Świętokrzyskim ostateczne listy przyjętych wywiesiły o godzinie 12:00. W dwóch liceach wszystkie miejsca zostały rozdysponowane. Jest to Liceum nr II im. Joachima Chreptowicza oraz Liceum nr III im. Władysława Broniewskiego. Ostatnie miejsca zostały w Liceum nr I im. Stanisława Staszica w klasach humanistycznej i biologiczno-chemicznej.
W ostrowieckich technikach sporo wolnych miejsc. Popularna budowlanka ma jeszcze miejsca dla przyszłych techników budownictwa oraz monterów zabudowy i robót wykończeniowych. W Technikum Hutniczo-Mechanicznym nie została zapełniona klasa informatyczna oraz dla techników logistyków. Pozostałe technika oraz szkoły branżowe dysponują miejscami dla uczniów, którzy chcieliby kształcić się w zawodzie kucharza, technika spedytora czy mechanika pojazdów.
Sandomierz
W sandomierskich liceach ogólnokształcących są jeszcze wolne miejsca. W I LO Collegium Gostomianum dodatkowy nabór dotyczy kierunków o profilu informatycznym i językowym. W II Liceum Ogólnokształcącym dostać się można do klasy z profilem przyrodniczym. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących jest kilka wolnych miejsc w zawodzie technik geodeta i technik fryzjer. W Zespole Szkół Ekonomicznych dodatkowy nabór dotyczy kierunku grafik komputerowy. Uczniowie zainteresowani szkołami branżowymi mają jeszcze szansę dostać się do Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich i uczyć się w zawodzie kucharza albo cukiernika.
Jak powiedział Janusz Suszyna, naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu, w tym roku po raz pierwszy więcej uczniów zdecydowało się na kształcenie w szkołach zawodowych kosztem ogólnokształcących. Te proporcje kształtują się odpowiednio 55 do 45 procent.
StarachowiceListy przyjętych do szkół ponagdimnazjalnych w Starachowicach także zostały wywieszone o godzinie 12:00. Wolne miejsca pozostały głównie w technikach i szkołach branżowych. W Technikum nr 1 aplikować można na technika hotelarstwa, geodezji czy ekonomii.