Ogród Botaniczny w Kielcach otworzył swoje podwoje dla zwiedzających. Do października w każdy weekend miłośnicy przyrody będą mogli podziwiać setki wyjątkowych roślin pogrupowanych w działy tematyczne.
Jedną z atrakcji ogrodu jest kolekcja lasów wschodnich, gdzie prowadzone są nasadzenia drzew i krzewów występujących naturalnie w Chinach, Japonii i Korei.
– Rośnie tam np. metasekwoja chińska – informuje doktor Bartosz Piwowarski z Ogrodu Botanicznego. – Można powiedzieć, że jest to żywa skamielina, dinozaur wśród drzew. Do roku 1941 r była znana tylko z materiałów kopalnych. Sądzono, że występowała w mezozoiku. Odnaleziono ją na nowo w chińskich górach, w prowincji Syczuan. Drzewo jest podobne do jodły osiąga wysokość około 40 metrów – dodaje.
Rektor UJK prof. Jacek Semaniak uważa, że ogród botaniczny to wyjątkowe miejsce dla zwiedzających, ale również dla naukowców, bo jest potężnym laboratorium na powietrzu.
– Ogród jest miejscem, w którym nie tylko można prowadzić badania naukowe, ale także uczyć botaniki studentów i uczniów. W czekającej na budowę palmiarni moglibyśmy prowadzić badania nad nowymi rodzajami upraw – dodaje profesor Jacek Semaniak.
Północna część ogrodu, która została udostępniona zwiedzającym, ma powierzchnię 6 hektarów. Zwiedzający mogą podziwiać setki kwitnących roślin, pogrupowanych w tematyczne kolekcje, między innymi róż i różaneczników, roślin użytkowych oraz wrzosów.
Dodatkowo przygotowano kolekcje bylin z liliowcami, piwoniami i daliami. Na zwiedzających czekają także pokazowe ogródki, m.in. francuski ze strzyżonymi żywopłotami, gdzie zainstalowano kamienne ławki oraz rzeźby. W dużej mierze zagospodarowany jest dział roślin użytkowych z kolekcją ziół przyprawowych i leczniczych.
Kielecki ogród botaniczny powstał dzięki staraniom i determinacji profesora Stanisława Cieślińskiego. Jak wspomina, o jego utworzenie zabiegał już w latach ‘80 u ówczesnych władz miasta. Jednak konkretne decyzje zapadły dopiero w 2004 roku. Do idei powstania ogrodu pozytywnie odniósł się prezydent Wojciech Lubawski, który zaproponował utworzenie go w rejonie Karczówki. Był to teren niezagospodarowany, a co najważniejsze będący własnością miasta. Zdaniem Stanisława Cieślińskiego ogród wygląda wspaniale.
Zdaniem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, kielecki ogród jest wyjątkowy na skalę europejską. Żaden inny obiekt tego typu nie może się pochwalić takim połączeniem walorów przyrodniczych z geologicznymi.
– W końcu nadszedł czas, aby pochwalić się przed kielczanami tą długoletnia pracą. Chcemy aby wszyscy zainteresowani mogli od dziś przyjść podziwiać i zachwycać się tym pięknym miejscem – powiedział prezydent.
W południowej części ogrodu, która na razie nie będzie udostępniona zwiedzającym, wciąż trwają prace budowlane. Powstaną tam trzy oczka wodne, a także siedmiometrowy wodospad i alpinarium. Nie wykluczone że trasa poprowadzi także przez jaskinie które zostały odkryte przy okazji budowy ogrodu.
Bilet normalny kosztuje 5 złotych a ulgowy 2 złote.