W Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej dokonano uroczystego wprowadzenia relikwii św. Ojca Charbela z Libanu. Był on maronickim duchownym, mnichem i pustelnikiem. Żył w XIX wieku. Za jego pośrednictwem do dziś dokonuje się wiele cudownych uzdrowień.
Uroczystości w skarżyskim sanktuarium zbiegły się z 13 rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Liturgii przewodniczył bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. W homilii hierarcha nawiązał do wydarzeń koronacyjnych.
– Wspominamy ten moment, gdy przed trzynastoma laty dokonało się coś niezwykle ważnego. Kościół uznał znaczenie tego miejsca i obrazu – mówił biskup Tomasik.
Duchowny przypomniał słowa, jakie wtedy powiedział ksiądz arcybiskup Józef Michalik.
– Nie pytajmy Maryi co Ona może dla nas uczynić, zapytajmy Maryję, czego Ona od nas oczekuje. Dzisiaj chcemy sobie przypomnieć te myśli z koronacji i dziękować Panu Bogu za wiarę naszego narodu, za wiarę kościoła w Polsce, który może uratować wiele wymiarów życia społecznego - dodał bp Henryk Tomasik.
Ordynariusz diecezji radomskiej przypomniał postać św. Ojca Charbela, jego ascetyczne życie, oddanie się Bogu i cuda jakie za jego przyczyną się dzieją.
Kustosz sanktuarium, prałat Jerzy Karbownik podkreślił, iż przez pośrednictwo świętego Ojca Charbela dokonuje się wiele uzdrowień.
– Chcemy przez ten fakt jeszcze bardziej poznać jego postać i przez jego wstawiennictwo wypraszać potrzebne łaski – powiedział ksiądz prałat Jerzy Karbownik.
Mieszkańcy Skarżyska, z którymi rozmawiał reporter Radia Kielce, podkreślili, iż modlą się przez wstawiennictwo świętego i otrzymują wiele potrzebnych łask.
Św. Charbel Makhluofa żył w latach 1828-1898. Zasłynął z ponad 24 000 cudów i uzdrowień, które miały miejsce za jego wstawiennictwem, także wśród wyznawców innych religii. Po 23 latach spędzonych we wspólnocie klasztornej kolejne 23 lata spędził w pustelni św. Piotra i Pawła. Po śmierci, aż do kanonizacji w 1977 r. ciało jego nie uległo rozkładowi. Do tej chwili także wydobywał się z niego tajemniczy płyn, czerwonawy olej, który ma właściwości uzdrawiające.
5 grudnia 1965 roku na zakończenie Soboru Watykańskiego II, papież Paweł VI ogłosił Ojca Charbela błogosławionym. Ten sam papież kanonizował go 9 października 1977 roku.
W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie i powiatowe, Rycerze Kolumba i liczni mieszkańcy.